Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قانون جدید سفر بدون روادید بریتانیایی‌ها به اروپا و مشکل جبل‌الطارق

بریتانیایی‌ها همچنان می‌توانند بدون روادید به اروپا سفر کنند
بریتانیایی‌ها همچنان می‌توانند بدون روادید به اروپا سفر کنند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تصمیم که روز جمعه ۱۲ بهمن اعلام شد، در عین حال با قانون پیشنهادی اتحادیه اروپا برای سفر اتباع بریتانیا به منطقه جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا تناقض دارد.

آگهی

دولت بریتانیا اعلام کرد شهروندان این کشور حتی در نبود توافق برکسیت، همچنان می‌توانند بدون نیاز به روادید به اروپا سفر کنند. 

بر اساس قانون جدید، اتباع بریتانیا خواهند توانست حداکثر به مدت ۹۰ روز در خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا بمانند و بعد از آن یا باید خاک اروپا را ترک کرده یا دلیل قانونی دیگری برای ماندن در آنجا ارائه کنند.

مشکل جبل‌الطارق

این تصمیم که روز جمعه ۱۲ بهمن اعلام شد، در عین حال با قانون پیشنهادی اتحادیه اروپا برای سفر اتباع بریتانیا به منطقه جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا تناقض دارد. اتحادیه اروپا در این قانون جبل‌الطارق را «مستعمره» بریتانیا خوانده است. این نامگذاری برای اسپانیا که ادعای مالکیت جبل‌الطارق را دارد راضی‌کننده است زیرا به این ترتیب می‌تواند در دوران پسابرکسیت، کنترل مرزی خود را در این منطقه شدیدتر کند.

بیشتر بخوانید:

دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز طبیعتا از موضع اسپانیا طرفداری می‌کنند، اما بریتانیا به شدت با این نامگذاری مخالف است زیرا با تشدید کنترل مرزی در این منطقه، گذر بی‌دردسر شهروندان بریتانیایی با مشکل مواجه خواهد شد. یک مقام رسمی دولت بریتانیا که نام او برده نشده در این زمینه به خبرگزاری رویترز گفته است: «جبل‌الطارق مستعمره نیست و این گونه نامیدن آن کاملا ناپسند است.»

قانون جدید بریتانیا در عین حال برای شهروندانی که ساکن جبل‌الطارق هستند، تمایز قایل شده است. بریتانیایی‌های جبل‌الطارق تا پیش از برکسیت، شهروند اتحادیه اروپا محسوب می‌شدند.

جبل‌الطارق در اوایل قرن هجده میلادی با حمله نیروهای بریتانیا به تصرف این کشور درآمد و بخشی از قلمرو بریتانیا شد. از آن زمان تا کنون و برای مدتی بیش از ۳۰۰ سال، دو کشور بریتانیا و اسپانیا همواره بر سر مالکیت بر این شبه جزیره اختلاف داشتند.

در همه‌پرسی برکسیت، بیش از نود درصد از ساکنان جبل‌الطارق به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند و بر همین اساس اسپانیا می‌گوید برکسیت این اجازه را به مادرید می دهد تا بار دیگر حاکمیت جبل‌الطارق را به دست آورد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق پسا‌برکسیت؛ مذاکرات لندن و مادرید بر سر جبل‌الطارق ادامه دارد

تنش اسپانیا و بریتانیا در جبل الطارق؛ ناو اسپانیایی به کشتی‌های تجاری اخطار داد

بسته حمایتی اروپا به اوکراین؛ ۱.۴ میلیارد یورو کمک‌های تسلیحاتی و صنعتی راهی کی‌یف می‌شود