رکورد داغ‌ترین ماه در استرالیا و سردترین ماه در آمریکا به ثبت رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رکورد داغ‌ترین ماه در استرالیا و سردترین ماه در آمریکا به ثبت رسید
کپی رایت  R. Lolli Morrow

استرالیا در ماه ژانویه داغ‌ترین ماه خود را از سال ۱۹۱۰ میلادی به اینسو به ثبت رساند. میانگین دمای هوا در این ماه در سراسر استرالیا بالای ۳۰ درجه سانتیگراد بود و پیش‌بینی می شود که گرمای کم‌سابقه تا ماه آوریل آینده نیز ادامه داشته باشد.

برغم گرمای سوزان در استرالیا در آنسوی کرۀ زمین و در همین ماه، ایالات متحده آمریکا سرمای کم‌سابقۀ را تجربه کرد. برای اولین بار و در حدود ۲۰ سال اخیر، دمای هوا در ایالتهای غرب میانه و شمال شرق آمریکا به منهای ۴۹ درجه سانتیگراد رسید.

این سرما تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته و باعث تعطیلی مدارس و توقف کسب و کارهای اقتصادی و فعالیتهای دولتی شده است. در بیمارستانها نیز بیش از هر زمان دیگر به مداوای بیماران و حادثه‌دیدگان پرداخته می شود.

سرمای کم‌سابقه که با بادهای سرد موسوم به «گردباد قطبی» همراه است، سیستم‌های حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و جاده‌ای را دچار مشکلات جدی کرده و حتی شرکت حمل و نقل ریلی شیکاگو را بر آن داشته تا برای جلوگیری از یخ زدن ریل‌ها به آتش روی آورد. این شرکت همچنین از یک سیستم گرمایش لوله برای گرم نگه داشتن ریل‌های قطار و جلوگیری از یخ زدن آنها استفاده کرده است.

انتظار می‌رود که آخر هفته در ایالات شرقی آمریکا از برودت هوا و شدت وزش بادهای سرد کاسته شود و تکاپوی زندگی دوباره به این مناطق بازگردد.

بیشتر بخوانید: