فدراسیون صنایع آلمان: ساز و کار تجارت با ایران در درازمدت جواب نمی‌دهد

فدراسیون صنایع آلمان: ساز و کار تجارت با ایران در درازمدت جواب نمی‌دهد
فدراسیون صنایع آلمان: ساز و کار تجارت با ایران در درازمدت جواب نمی‌دهد   -  Copyright  ایسنا
نگارش از مسعود سالاری

«راهکارهای مالی تجارت با ایران همچنان وابسته به فعالیت‌های نفتی و گازی است که مورد تحریم آمریکاست. بنابراین به طور طبیعی ریسک بالایی برای همکاری تجاری درازمدت با ایران وجود دارد.»

اقدام اتحادیه اروپا در ایجاد ساز و کار ویژه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا ظاهرا تجار آلمانی را قانع نکرده است.

فدراسیون صنایع آلمان اعلام کرد اگر چه این اقدام سبب جلب اعتماد جهانی به اروپا می‌شود، اما مشکلات بنیادین تجارت با ایران را حل نمی‌کند.

اشتفان مر، عضو هیئت رئیسه فدراسیون صنایع آلمان، بی‌دی‌آی، روز پنج‌شنبه ۱۱ بهمن بلافاصله پس از اعلام نهایی شدن ساز و کار ویژه تجارت اتحادیه اروپا با ایران، به خبرگزاری رویترز گفت: «مشکلات محوری همچنان پابرجا هستند. راهکارهای مالی تجارت با ایران همچنان وابسته به فعالیت‌های نفتی و گازی است که مورد تحریم آمریکاست. بنابراین به طور طبیعی ریسک بالایی برای همکاری تجاری درازمدت با ایران وجود دارد.»

فرانسه، آلمان و بریتانیا روز پنج‌شنبه بعد از مدت‌ها از طرف اتحادیه اروپا طرحی تازه شامل گشایش یک کانال ویژه برای مبادلات تجاری و تجارت بدون دلار با ایران را نهایی کردند. با این حال برخی دیپلمات‌های اروپایی گفته‌اند این راهکار برای همکاری شرکت‌های بزرگ اروپایی که ایران به آنها نیازمند است، فایده‌ای نخواهد داشت و تنها ممکن است راه را برای همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط باز کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تحریم‌های آمریکا علیه ایران