Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاهی به کودکان در زعتری؛ بزرگترین اردوگاه پناهجویان خاورمیانه

نگاهی به کودکان در زعتری؛ بزرگترین اردوگاه پناهجویان خاورمیانه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نیم میلیون سوری هنگام گریز از کشور خود از زعتری گذشته‌اند و هزاران نفر از آنها در آن ماندگار شده‌اند. اما نیمی از آنها که امروز زعتری را خانه خود می‌خوانند کودکان هستند.

آگهی

در میانهٔ بحران سوریه که زندگی‌های بسیاری را گرفته است گهگاه گریه آغاز یک زندگی تازه شنیده می‌شود و کودکی به دنیا می‌آید.

جنگ چند سال اخیر در سوریه جان حدود ‌۴۰۰ هزار تن را گرفته است. فرح، نام ۱۰۶۲۷ امین نوزاد سوری است که در در این مدت در اردوگاه زعتری در مرز اردن چشم به جهان می‌گشاید.

بزرگترین اردوگاه پناهجویان در خاورمیانه. نیم میلیون سوری هنگام گریز از کشور خود از زعتری گذشته‌اند و هزاران نفر از آنها در آن ماندگار شده‌اند. اما نیمی از آنها که امروز زعتری را خانه خود می‌خوانند کودکان هستند.

اردوگاه زعتری در مرز سوریه و اردن بزرگترین اردوگاه پناهجویان در خاورمیانه است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

ایثار یکی از این کودکان است و چیزی از سوریه به یاد ندارد چون بیشتر ۶ سال زندگی‌اش را در این سوی مرز گذرانده است. او قبول کرد  با کمک برادر دوقولویش امیر گوشه‌ای از زندگی‌‌ روزانه‌اش را به ما نشان بدهد. 

ایثار می‌گوید: «من صبح بیدار می‌شوم و بعد از صبحانه می‌روم به زمین بازی و بعد بر می‌گردم خانه. کمی در خانه می‌مانم و بعد دوباره بیرون می‌روم و فوتبال بازی می‌کنم ، بیشتر وقت‌ها با برادرم بازی می‌کنیم.» و می‌افزاید:‌ «من فوتبال دوست دارم. هر روز فوتبال بازی می‌کنم.»

ایثار، امیر و دوستان‌شان در اردوگاه زعتری شاید قبلا وضع بهتری داشتند اما حالا این اردوگاه کمبودِ امکانات دارد. کودکان سوری یا وسط جنگ بزرگ شده‌اند یا در فقر و بی‌خانمانی زندگی می‌کنند. این استرس و آسیب‌روانی دراز مدت ساختار ذهنی کودکان را دگرگون ‌می‌کند و تأثیری پایدار بر رشد یک نسل دارد.

ایثار به همراه برادر دوقلویش امید در اردوگاه زعتری بزرگ شده است.

سازمان‌های بین‌المللی از چندی پیش در این باره هشدار می‌دهند. یونیسف در زعتری با چند سازمان غیرانتفاعی و سوری همکاری می‌کند تا فضای امنی ایجاد کند که کودکان بتوانند در آن بچگی کنند. داوطلبان اینجا بر فعالیت‌های فوق‌برنامه‌ای نظیر نقاشی یا بازی تمرکز دارند که به رشد مقاومت ذهنی بچه‌ها کمک می‌کند.

حسین القاسم، یکی از داوطلبانی که با یونیسف همکاری دارد می‌گوید: «این بچه‌ها به این ترتیب به سطحی می‌رسند که می‌توانند نیازهای خودشان را برآورده کنند و خودشان را با شرایط وفق بدهند. در دراز مدت هرچه پیش بیاید آنها راه حلی پیدا می‌کنند. آنچه می‌بینند کمکشان می‌کند مهربان‌تر باشند.»

بیشتر از نیمی از پناهجویان جهان کودکان هستند. یعنی بیش از ۱۳ میلیون کودک و نوجوان اکنون آواره‌ بوده، در بسیاری از موارد از حقوق پایه‌ای خود محروم اند. 

**بیشتر بخوانید: **

کودکان، بزرگترین قربانی شش سال درگیری و جنگ در سوریه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوچکترین نوزاد جهان از بیمارستان راهی خانه شد

حمله هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا به مواضع ارتش سوریه

«اغلب قربانیان حملات اسرائیل به سوریه ایرانی هستند»