Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ونزوئلا؛ درخواست رهبر مخالفان از اتحادیه اروپا برای تحریم بیشتر دولت

 ونزوئلا؛ درخواست رهبر مخالفان از اتحادیه اروپا برای تحریم ها دولت
ونزوئلا؛ درخواست رهبر مخالفان از اتحادیه اروپا برای تحریم ها دولت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خوان گوایدو همچنین با اشاره به اینکه جان خود وی نیز در خطر است، یادآورد شد: «تهدید به زندان و حتی مرگ همواره بالای سر ماست اما این مسئله به هیچ وجه مانع آن نمی شود که از مسئولیت خود شانه خالی کنیم.»

آگهی

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا درست یک هفته پس از ادای سوگند ریاست جمهوری خواستار «مجازات‌های بیشتر» از جانب اتحادیه اروپا بر ضد دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو شد.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا که رهبری جنبش اپوزیسون در این کشور را نیز برعهده دارد روز چهارشنبه در گفتگو با نشریه بیلد آلمان ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد: «ما تحت حاکمیت یک رژیم دیکتاتوری قرار داریم و باید برای مقابله با آن فشارها افزایش یابد.»

رهبر نوظهور اپوزیسیون ونزوئلا با فاسد قلمداد کردن دولت حاکم بر کشورش تصریح کرد: «ما به تحریم و مجازات های بیشتر از جانب اتحادیه اروپا نیاز داریم، دقیقا همانند تصمیمی که آمریکا در این زمینه اتخاذ کرد.»

نماینده دست راستی پارلمان ونزوئلا در بخش دیگری از این گفتگو ضمن هشدار نسبت به رویکرد سرکوب گرانه رژیم مادورو خاطرنشان کرد: «۷۰۰ نفر تنها در تظاهرات هفته‌های گذشته دستگیر شدند و بیش از سیصد زندانی سیاسی نیز هم اکنون در حبس به سر می برند.»

خوان گوایدو همچنین با اشاره به اینکه جان خود وی نیز در خطر است، یادآورد شد: «تهدید زندان و حتی مرگ همواره بالای سر ماست اما این مسئله به هیچ وجه مانع آن نمی شود که از مسئولیت خود شانه خالی کنیم.»

تظاهرات بزرگ روز چهارشنبه مخالفان

از سوی دیگر همانطور که خوان گوایدو پیشتر از مردم ونزوئلا خواسته بود اپوزیسیون این کشور قرار است روز چهارشنبه در سراسر کشور برای جلب حمایت ارتش، تنها حامی داخلی نیکلاس مادورو دست به تظاهرات بزنند.

رئیس ۳۵ ساله پارلمان ونزوئلا یکشنبه شب طی نطقی اعلام کرد: «ما چهارشنبه راس ساعت ۱۴ برای درخواست از ارتش جهت پیوستن به مردم به خیابان ها می آییم. ما همچنین خواهان برپایی تظاهراتی بزرگ در روز شنبه برای همراهی و حمایت از ضرب الاجل تعیین شده از سوی اروپا هستیم.»

شش کشور اروپایی (اسپانیا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، پرتغال و هلند) روز شنبه با تعیین ضرب الاجلی هشت روزه به نیکلاس مادورو هشدار دادند در صورت عدم اعلام برپایی انتخاباتی آزاد در این کشور خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری به رسمیت خواهند شناخت. این ضرب الاجل روز یکشنبه آینده به اتمام خواهد رسید.

بیشتر بخوانید:

یکی دیگر از اهداف اپوزیسون برای برپایی تظاهرات روز چهارشنبه تاکید بر لزوم دریافت کمک های بشر دوستانه برای حل بحران اقتصادی و انسانی در این کشور است، امری که مادورو آنرا رد و به عنوان نخستین گام جهت مداخله نظامی آمریکا تلقی می کند.

آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که حاضر است معادل بیست میلیون دلار کمک غذایی و دارویی برای حل مشکلات داخلی و کمبود های موجود دراین کشور اختصاص دهد.

بحران سیاسی در ونزوئلا پس از به میدان آمدن خوان گوایدو، رئیس پارلمان و رهبر نوظهور اپوزیسیون این کشور وارد مرحله تازه ای شده است. این نماینده دست راستی پارلمان ونزوئلا روز چهارشنبه گذشته در اعتراض به نتیجه انتخابات و آغاز رسمی دومین دور ریاست جمهوری نیکلاس مادورو پا به صحنه گذاشت و به عنوان رئیس جمهوری موقت کشورش سوگند یاد کرد. آقای گوایدو در توجیه این اقدام تاکید کرد که قانون اساسی اجازه این کار را به وی می دهد.

خوان گوایدو که با حمایت واشنگتن خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت کشورش معرفی کرده روز دوشنبه اعلام کرد که تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفتگو کرده است.

روسیه، چین، ترکیه و ایران کشورهایی هستند که همچنان از نیکلاس مادورو به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا حمایت می کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا شرکت ملی نفت ونزوئلا را تحریم کرد

«انقلابی‌های گرسنه» در انتخابات ونزوئلا؛ مسبب تحریم‌های آمریکاست یا سیاست‌های چاوز و مادورو؟

مادورو با طرح مذاکره مستقیم ونزوئلا و آمریکا موافقت کرد