برکسیت هولناک‌تر از هولوکاست؟ بریتانیایی‌های یهودی در صف دریافت شهروندی آلمان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برکسیت هولناک‌تر از هولوکاست؟ بریتانیایی‌های یهودی در صف دریافت شهروندی آلمان
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

مادربزرگش یکی از شاهدان آشویتس است، جایی که پدر و مادرش به همراه شش میلیون یهودی دیگر در آلمان نازی قتل عام شدند. اما برکسیت «سیمون والفیش» ۳۶ ساله را وادار به کاری کرده که هیچ وقت به ذهنش خطور نمی‌کرد: ارسال درخواست اخذ شهروندی آلمان.

هفتاد سال پس از رخداد هولوکاست، والفیش به همراه هزاران یهودی دیگر از سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون در صف دریافت پاسپورت آلمان منتظر ایستاده‌اند.

طی دو و نیم سال گذشته، ۳ هزار و ۸۰۲ درخواست اخذ شهروندی مجدد آلمان از سوی افرادی که خود یا اعضاء خانواده‌شان در فاصله سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ و تحت فشار حکومت نازی ناچار به تغییر ملیت شده بودند، ارائه شده است.

البته چنین اقدامی فقط مختص یهود‌ها نیست، به عنوان نمونه یک خواننده مشهور موفق شد تا در ماه اکتبر گذشته پاسپورت آلمانی خود را دریافت کند و راه خود را برای ادامه فعالیت آزادنه در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا هموار کند.

همچنین آن دسته از بریتانیایی‌هایی که اقوامی در سایر کشورهای اروپایی به خصوص در ایرلند دارند، درخواست دریافت پاسپورت اروپایی داده‌اند.

بیشتر بخوانید:برکسیت و شهروندان اتحادیه اروپا؛ اپلیکیشنی برای ادامۀ اقامت در بریتانیا

اما برای یهودی‌هایی که روزی از ترس جانشان و برای نجات از تعقیب نازی‌ها خاک آلمان را ترک کرده‌اند، اتخاذ چنین تصمیمی دشوار است. اکثر آنها دو دل هستند که آیا این تصمیم آنها خیانت در حق اجداد بی‌گناهشان نیست؟

والفیش که تصمیم خود را گرفته، می‌گوید، در برابر فاجعه‌ای که برکسیت نام گرفته چاره‌ای ندارم که برای تضمین آینده خود و فرزندانم راهی آلمان شوم.

مادر او هم برای مهاجرت به آلمان متقاعد شده‌است. مادر والفیش می‌گوید، من در این مدت همیشه تصور می‌کردم که در برلین زندگی می‌کنم، جایی که هیچ وقت تجربه زندگی در آن را نداشته‌ام ولی حالا شرایط تغییر کرده و ما هم پیش از هر چیز آلمانی هستیم.

ولی مادربزرگی که تجربه زندگی در شرایط هولناک هولوکاست را داشته هنوز مردد است و می‌گوید:«امنیت مهم‌تر از ملیت است.»

بیشتر بخوانید:نخست‌وزیر جمهوری ایرلند: برکسیت به‌نوعی خودزنی است

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید