اپل قیمت گوشی‌های آیفون را کاهش می‌دهد

اپل قیمت گوشی‌های آیفون را کاهش می‌دهد
Copyright REUTERS/Arnd Wiegmann
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این کاهش شامل خدمات اپل از جمله فروشگاه اپل (App Store) نخواهد شد.

آگهی

شرکت اپل قصد دارد بهای برخی از گوشی‌های آیفون خود را در خارج از مرزهای آمریکا کاهش دهد.

این دومین بار در دوازده سال اخیر است که این شرکت آمریکایی چنین تصمیمی می‎گیرد؛ پیش از این تنها یک بار در سال ۲۰۰۷ میلادی برای دوره‌ای کوتاه بهای گوشی‌های آیفون‌ کاهش یافته بود.

یکی از مهمترین دلایل اتخاذ چنین تصمیمی، کاهش قدرت خرید مشتریان گوشی‌های اپل در برخی از کشورها با توجه به افزایش ارزش دلار آمریکا در مقابل سایر ارزهاست.

بهای جدیدترین محصول اپل یعنی «iPhone XS» که در ماه سپتامبر وارد بازار شد ۹۹۹ دلار آمریکاست. اگرچه پرداخت این بها برای مصرف کنندۀ آمریکایی ممکن است اما برای مصرف کنندگان بازارهای خارج از آمریکا از جمله در کشورهای چین و ترکیه که ارزش پول ملی آنها در مقابل دلار کاهش یافته است، بسیار گران محسوب می‌شود.

گزارش‌ها حاکی از افت چشمگیر فروش گوشی‌های آیفون در بازار چین در سال گذشتۀ میلادی است. بنا بر آمارها میزان عرضه گوشی‌های آیفون در بازار چین در سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۶.۷ میلیون دستگاه و در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۴.۲ میلیون دستگاه بوده است و به این ترتیب اپل در سال گذشته میلادی با افت عرضه ۳.۱ میلیونی گوشی‌های آیفون در چین روبرو شده است.

افزایش ۱۰ درصدی ارزش دلار در مقابل یوان چین باعث شد که در این کشور محصولات اپل بسیار گرانتر از محصولات شرکت‌های رقیب از جمله هواوی، اوپو و ویوو شود و به این ترتیب اپل جایگاه خود را در بازارهای چین از دست بدهد.

طی یک سال گذشته ارزش لیر ترکیه نیز در مقابل دلار آمریکا ۳۳ درصد کاهش یافت و بر این اساس فروش اپل در این کشور در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل از آن ۷۰۰ میلیون دلار کمتر شد.

تصمیم به کاهش قیمت‌ها بویژه پس از آن گرفته شد که تیم کوک، مدیر عامل اپل روز سه‌شنبه گزارش کاهش فروش گوشی‌های اپل در دوران تعطیلات سال جدید میلادی را دریافت کرد و این شرکت پیش‌بینی خود را از سود چهار ماهۀ اول سال ۲۰۱۹ میلادی نیز کاهش داد.

شرکت اپل هنوز اعلام نکرده است که قصد دارد بهای گوشی‌های آیفون را در چه کشورهایی کاهش دهد با این وجود نمایندگی‌های فروش این محصولات در چین، از اوایل ماه جاری میلادی کاهش بهای گوشی‌های اپل را آغاز کرده‌اند.

گمان می‌رود که برزیل، هند و روسیه نیز از دیگر کشورهایی باشند که با توجه به کاهش ارزش پول ملی آنها در مقابل دلار آمریکا، قیمت گوشی‌های اپل در آنجا کاهش یابد.

هنوز مشخص نیست که این سیاست از چه تاریخی اجرایی شود؛ با این وجود لوکا مائستری رئیس بخش مالی اپل اعلام کرد که این تخفیف‌ها شامل بخش فروش خدمات اپل از جمله فروشگاه اپل (App Store) نخواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان آی‌تیونز؛ اپل با نرم‌افزار کاربردی خود خداحافظی می‌کند

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید

مجلس نمایندگان آمریکا طرح اجبار مالک چینی به واگذاری تیک‌تاک را تصویب کرد