Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جوانان افغان از صلح با گروه طالبان چه می‌خواهند؟

جوانان افغان از صلح با گروه طالبان چه می‌خواهند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برای حسین ۱۹ ساله مهم است که جوانان مدل موی‌شان را خودشان انتخاب کنند و دختران به مکتب بروند.

آگهی

اخبار مختلفی از مراحل برقراری صلح دولت افغانستان و رهبران طالبان به گوش می‌رسد اما آنچه برای جوانان و نوجوانان این کشور مهم است این است که زندگی روزمره و دستاوردهایشان تا به اینجای کار هدر نرود. 

خواسته‌های آنها بسیار به زندگی نزدیک است؛ آن هم در کشوری که مرتب اخباری از حمله و انفجار و مرگ‌ومیر افراد در آن به گوش می‌رسد. گروهی از جوانان افغانستان در این ویدئو از طالبان می‌خواهند روال عادی زندگی شان ادامه یابد: از فراگیری موسیقی گرفته تا انتخاب مدل مو و رفتن به مکتب و مدرسه و داشتن حقوق انسانی.

برای حسین ۱۹ ساله مهم است که جوانان مدل موی‌شان را خودشان انتخاب کنند و دختران به مکتب بروند. برای مریم عطایی ۱۶ ساله که در مکتبی در کابل پیانو فرا می‌گیرد نیز مهم این است که اگر صلح با طالبان محقق شود او و دیگر دوستانش بتوانند کماکان به یادگیری موسیقی در این کشور ادامه دهند.

اغلب جوانان در افغانستان از روند صلح با طالبان راضی اند در صورتی که این صلح بتواند به جنگ چند دهه‌ای در این کشور پایان دهد و جریان زندگی را تا حدودی در شهرهای افغانستان عادی سازد.

کوثر شیرزاد ۱۷ ساله که عضو تیم ملی موی‌تای افغانستان است نیز می‌گوید: « زنان افغان در این سال‌ها در ورزش دستاوردهای زیادی داشته‌اند و امیدواریم طالبان دستاوردهای مهم ورزش زنان این کشور را نادیده نگیرند.»

سیدقاسم سعیدی، مدل ۱۸ ساله افغانستانی هم نگران است پس از صلح با طالبان فعالیت او و دوستانش در کابل در زمینه مد و فشن تحت تاثیر قرار بگیرد. آنها لباس‌های سنتی افغانستان را تبلیغ می‌کنند با این حال نگران‌اند که صلح با طالبان کار و زندگی آنها را مختل کند.

حسین که در کابل در یک آرایشگاه کار می‌کند می‌گوید: «مردم می‌خواهند آرام بگیرند و پی زندگی خود بروند. بچه‌ها بروند مدرسه‌ و دختران راهی مکتب شوند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند

سازمان ملل متحد: بیش از ۳۰۰ نفر در سیل ناگهانی افغانستان جان باختند