Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عضو هیات آمریکایی مذاکرات هسته‌ای: اروپا در موضوع کانال مالی وحدت‌نظر ندارد

عضو هیات آمریکایی مذاکرات هسته‌ای: اروپا در موضوع کانال مالی وحدت‌نظر ندارد
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرنگار یورونیوز در آستانه اعلام جزییات راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا با ایران با رابرت مالی مشاور باراک اوباما و عضو هیات آمریکایی مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کرده است.

آگهی

نیما قدکپور، خبرنگار یورونیوز در آستانه اعلام جزئیات راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا با ایران با رابرت مالی مشاور باراک اوباما و عضو هیات آمریکایی مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کرده است.

او در این مصاحبه به چند سوال پاسخ داده، اینکه این سازوکار مالی تا چه میزان می‌تواند به حفظ برجام کمک کند و دیگر اینکه چرا اتحادیه اروپا راه‌اندازی این سازوکار را طولانی کرده و موجب شده تا طرف ایرانی بارها در این زمینه گلایه‌مند باشد.

رابرت مالی می گوید: «راه اندازی سازوکار تجاری-مالی اروپا با ایران بدون شک می‌تواند تحریم‌ آمریکا را خنثی کند. این تحریم‌ها موجب شده تا شرکت‌های اروپایی تمایلی به سرمایه‌گذاری و تداوم حضور اقتصادی در ایران نداشته باشند. هرچه طرف ایرانی شاهد تصمیم‌های مبهم اروپا و حضور آنها در کنار آمریکا باشد، امکان عدم پایبندی ایران به چارچوب برجام نیز بیشتر می‌شود.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

«اروپا مقابل آمریکا بایستد»

او همچنین افزود: «راه‌اندازی این سازوکار مالی دو نکته در بر دارد، یکی نشانه محکمی است بر اینکه اروپا خواهان حفظ و زنده‌ نگه داشتن برجام است و برای حفظ برجام نیز آماده است کارهایی انجام دهد. از جمله اینکه بتواند سازوکار تجارت با ایران را تسهیل کند. اما دومین نکته مهم راه‌اندازی این کانال مالی آن است که اروپا آماده شده تا در برابر آمریکا بایستد.»

به گفته مشاور پیشین باراک اوباما «هر دو این نشانه‌ها، اینکه اروپا برای حفظ برجام می‌جنگد و در برابر آمریکا ایستادگی می‌کند برای ایران اهمیت دارد. به این معنا که طرف ایرانی نیز تصمیم‌اش را برای تدوام فعالیت در چارچوب برجام بگیرد. هرچه طرف ایرانی شاهد ایستادگی اروپا برای حفظ برجام باشد احتمال بیشتری برای حضور ایران در برجام وجود دارد.»

«کانال مالی در ابعاد سیاسی تاثیرگذار است»

او همچنین از احتمال بی‌علاقگی ایران به تداوم حضور در برجام خبر داده است. وی می گوید: «این احتمال وجود دارد که ایران نیز به شکلی پایبند به برجام نباشد یا اینکه دیگر به طور کامل مطابق توافق هسته‌ای عمل نکند. قطعا راه‌اندازی سازوکار مالی می‌تواند در ابعاد سیاسی تاثیرگذار باشد.»

به گفته او «ایرانی‌ها خودشان هم تناقض‌هایی دارند، آنها به طور خاص از روند کنونی راضی نیستند. می‌بینند که اقتصادشان آسیب دیده، بخشی به خاطر سوء مدیریت داخلی و بخشی به خاطر اعمال مجدد تحریم‌ها. برجام آنطور که مقام‌ها ایرانی به مردم گفته بودند برای اقتصاد این کشور فایده چندانی به دنبال نداشته است. بنابراین در این نارضایتی یک نوع احساس ناامیدی وجود دارد.»

«ایران از برجام خارج شود، تحریم‌ها دوبرابر می‌شود»

تحلیل مشاور رییس‌جمهوری پیشین آمریکا درباره خروج احتمالی ایران از برجام و تبعات آن نیز این است که «اگر ایران از برجام خارج شود تحریم‌ها این بار با حضور اروپا دو برابر خواهد شد. هر گام مثبت اروپا می‌تواند به مجاب کردن ایران برای ماندن در برجام دست کم برای مدتی کمک کند.»

او تصمیم‌های آتی ایران را مرتبط به میزان حضور دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در قدرت می‌داند و می‌گوید: « نگاه ایران به این نکته متمرکز خواهد بود که آیا ترامپ رییس‌جمهور یک دوره‌ای خواهد بود یا دو دوره‌ای. اگه یک دوره‌ای باشد، آنها می‌توانند کمی صبر کنند اما اگر دو دوره‌ای باشد کار برای ایران مشکل خواهد شد.»

«اروپا وحدت نظر ندارد»

رابرت مالی همچنین تاکید کرد: «اروپا در موضوع ساز و کار مالی با ایران وحدت نظر ندارد و متحد نیست. چرا که یکسری از کشورهای اتحادیه اروپا در برابر فشارهای آمریکا حساس‌تر هستند. اما اگر سازوکار مالی اروپا با ایران بالاخره راه‌اندازی شود به این معنا خواهد بود که همه کشورهای اروپایی آماده‌اند تا در مسیر حفظ برجام گام بردارند. حتی اگر این تصمیم به بروز برخی تنش‌ها با آمریکا همراه شود.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرپرست آلمانی کانال مالی اروپا با ایران کیست؟

یک مشاور پارلمان اروپا: به وعده فرانسه برای ساز و کار مالی ویژه با ایران امیدی نیست

ویکتوریا نولاند، جانشین موقت وندی شرمن کیست و موضعش در قبال ایران و برجام چیست؟