واکنش ایران به تهدید فرانسه: در صورت تحریم در روابط تجدید نظر می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
واکنش ایران به تهدید فرانسه: در صورت تحریم در روابط تجدید نظر می‌کنیم
واکنش ایران به تهدید فرانسه: در صورت تحریم در روابط تجدید نظر می‌کنیم

ایران هشدار داد که هر گونه تحریم جدید از سوی کشورهای اروپایی منجر به «تجدید نظر» در نحوه تعاملات خود با این کشورها خواهد شد.

این موضع تهران در واکنش به هشدار وزیر امور خارجه فرانسه اعلام شد که گفته بود چنانچه در مذاکرات موشکی با ایران پیشرفتی حاصل نشود، پاریس آماده است تا تحریم‌های سخت‌تری را علیه ایران وضع کند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ساعاتی پس از انتشار سخنان ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه در روز جمعه ۵ بهمن ضمن تأکید بر ماهیت «دفاعی» برنامه موشکی ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران قابلیت‌های دفاعی خود را بر مبنای ارزیابی واقعی از تهدیدهای موجود طراحی کرده و تا هر کجا که لازم بداند آن را تقویت خواهد کرد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سخنگوی وزارت امور خارجه تهدید به اعمال تحریم‌های جدید موشکی از سوی وزیر امور خارجه فرانسه را «خلاف روح حاکم بر گفتگوهای سیاسی و همکاری‌های دو کشور» دانست و افزود: «هر گونه تحریم جدید از سوی کشورهای اروپایی منجر به تجدیدنظر ایران در نحوه تعاملات خود با این کشورها خواهد شد.»

پیش از این انتشار اظهارات وزیر خارجه فرانسه، خبرگزاری رویترز به نقل از سه دیپلمات نوشته بود که فرانسه، بریتانیا و برخی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درصددند تا تحریم‌های اقتصادی تازه‌ای را علیه ایران وضع کنند. این تحریم‌ها احتمالا شامل ضبط دارایی‌ها و ممنوعیت سفر اعضای سپاه پاسداران و دیگر شهروندان ایرانی خواهد بود که با توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی پیوند دارند.

بیشتر بخوانید:

تازه‌ترین موضع ژان ایو لودریان علیه سیاست‌های نظامی جمهوری اسلامی در حالی بیان شد که خود او سه روز پیش از احتمال نهایی شدن ساز و کار تجاری با ایران در روزهای آینده خبر داده بود.

یک مشاور روابط خارجی پارلمان اتحادیه اروپا نیز که نخواست نامش فاش شود، روز جمعه درباره اجرایی بودن چنین ساز و کاری به یورونیوز گفته بود که وعده فرانسه در مورد ساز و کار ویژه «راه‌ به جایی نخواهد برد».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید