سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواستار دیدار با مخالفان زندانی در عربستان شدند

گروهی از زنان عربستانی در ریاض
گروهی از زنان عربستانی در ریاض Copyright عکس از آرشیو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از نمایندگان مجلس عوام بریتانیا نیز تهدید کرده اند که در صورت عدم صدور اجازه دیدار آنها با مدافعان زندانی حقوق زنان، گزارش خود در مورد بدرفتاری با مخالفان را منتشر خواهند کرد.

آگهی

سازمان های دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل روز جمعه از عربستان خواستند که به ناظران بی طرف اجازه دیدار با مخالفان زندانی شده در این کشور را بدهد.

در میان چهره هایی که این دو سازمان مدافع حقوق بشر خواستار دیدار با آنها شده اند می توان به چند تن از مدافعان حقوق زنان و شخصیت های بازداشت شده به اتهام فساد مالی اشاره کرد.

از سوی دیگر گروهی از نمایندگان مجلس عوام بریتانیا تهدید کرده اند که در صورت عدم صدور اجازه دیدار آنها با مدافعان زندانی حقوق زنان، گزارش خود در مورد بدرفتاری با مخالفان را منتشر خواهند کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

به دنبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول انتقادها از حکومت عربستان به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور افزایش یافته است.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرده است که گزارشهای جدیدی در مورد آزار و اذیت «۱۰ فعال مدافع حقوق بشر» دریافت کرده است. به گفته این سازمان این فعالان مدنی «شکنجه شده اند، از نظر جنسی مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند و انواع بدرفتاری های دیگر با آنها صورت گرفته است.»

عربستان سعودی در ماه نوامبر گزارش سازمان های عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر مبنی بر «شکنجه» و «اذیت و آزار جنسی» سه مدافع حقوق زنان را رد کرده بود. ریاض این گزارشها را «غلط» و «بی اساس» ارزیابی کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه فعال حقوق زنان در عربستان سعودی به طور موقت آزاد شدند

اظهار «ناامیدی» دیده‌بان حقوق بشر از رویکرد ماکرون

دیده‌بان حقوق بشر: صدور حکم اعدام برای توئیت‎‌های انتقادی یعنی سرکوب در عربستان به سطح هولناکی رسیده