Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

معاون وزیر خارجه لهستان گفتگوهای خود در تهران را سازنده خواند

معاون وزیر خارجه لهستان گفتگوهای خود در تهران را سازنده خواند
معاون وزیر خارجه لهستان گفتگوهای خود در تهران را سازنده خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون وزیر امور خارجه لهستان پس از گفتگو با مسئولان وزارت خارجه ایران هدف از برپایی کنفرانس ورشو را صحبت در باره مشکلات موجود و دست یابی به روندی برای تقویت ثبات در منطقه خوانده و تاکید کرده است که نتیجه این اجلاس تاثیری منفی در روابط با تهران نخواهد گذاشت.

آگهی

ماچی میسلاولانگ، معاون وزیر خارجه لهستان که صبح روز دوشنبه در راس هیئتی از دیپلمات های کشورش به تهران سفر کرده بود گفتگو با مقامات ایران را سازنده توصیف کرد.

سفر آقای لانگ به تهران که به اعتقاد تحلیل گران اقدامی از سوی لهستان برای پیشگیری از بروز تنش و بحران میان دو کشور قلمداد شده در حالی صورت می گیرد که ورشو طی روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه میزبان اجلاسی درباره خاورمیانه با محوریت ایران است.

معاون وزیر خارجه لهستان دوشنبه شب در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از ملاقات با عباس عراقچی، معاون امور سیاسی وزارت خارجه ایران ابراز رضایت کرد و گفتگوهای انجام شده میان دو طرف را سازنده خواند.

این دیپلمات لهستانی با تاکید بر مثبت بودن گفتگوها تصریح کرد: «ما در باره موضوعات مختلف از جمله سوء تفاهم پیش آمده پس از اعلام برگزاری کنفرانس ورشو با یکدیگر صحبت کردیم و من دیدگاه کشورم در این خصوص را با طرف ایرانی در میان گذاشتم.»

معاون وزیر امور خارجه لهستان در ادامه تاکید کرد: «از دیدگاه ما این کنفرانس به هیچ وجه برای ضدیت با کشوری برگزار نمی شود.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز یازدهم ماه جاری میلادی از برپایی اجلاسی در سطح وزرا در لهستان خبر داد که به گفته وی قرار است دهها کشور در آن شرکت داشته باشند.

وزیر امور خارجه آمریکا در توضیح این مطلب یادآور شده بود که اجلاس یاد شده با موضوع «ثبات، صلح، آزادی و امنیت در خاورمیانه» و محوریت ایران برگزار می شود. به گفته آقای پمپئو مخالفت با نفوذ تخریب گرانه ایران در منطقه از جمله محورهای اصلی این نشست خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

انتشار خبر برپایی این اجلاس در ورشو که قرار است به ابتکار واشنگتن برگزار شود سبب شد تا مسئولان ایرانی به شدت نسبت به این مسئله واکنش نشان دهند. دو روز پس از سخنان وزیر امور خارجه آمریکا بلند پایه ترین دیپلمات لهستانی مستقر در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

تهران همچنین در اعتراض به تصمیم لهستان برای برگزاری کنفرانس ورشو که آنرا «ضد ایرانی» خوانده مراتب خشم خود را از طریق سفیر خود در لهستان به گوش مقامات این کشور رساند.

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه ای دلایل مطرح شده از سوی دولت لهستان برای برگزاری مشترک این نشست را غیر قابل پذیرش خواند و تاکید کرد که ورشو باید نسبت به تبعات اتخاذ چنین تصمیمی آگاه باشد.

در این بیانیه تصریح شده بود که جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری در منطقه و یا خارج از آن اجازه تشکیل ائتلافی بر ضد منافعش را نمی دهد.

این در حالیست که معاون وزیر امور خارجه لهستان پس از گفتگو با مسئولان وزارت خارجه ایران هدف از برپایی کنفرانس ورشو را صحبت در باره مشکلات موجود و دست یابی به روندی برای تقویت ثبات در منطقه خوانده و تاکید کرده است که نتیجه این اجلاس تاثیری منفی در روابط با تهران نخواهد گذاشت.

هنوز از نام کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس خبر تایید شده ای منتشر نشده است. برخی رسانه ها اعلام کرده اند که فرانسه از شرکت در اجلاس ورشو سرباز زده و انگلیس و آلمان هم هنوز برای حضور در این نشست تصمیمی اتخاذ نکرده اند.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنگوی اتحادیه اروپا به یورونیوز: موگرینی در کنفرانس لهستان شرکت نخواهد کرد

سرباز لهستانی که با ضربات چاقوی یک پناهجو در مرز بلاروس مجروح شده بود جان باخت

در پی حملات هوایی روسیه به غرب اوکراین جنگنده‌های لهستان در حالت آماده‌باش قرار گرفتند