Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تماشای ابرماه گرگ خونین در سراسر جهان

تماشای ابرماه گرگ خونین در سراسر جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برخی از مردم جهان یکشنبه و دوشنبه ۲۰ و ۲۱ ژانویه طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن را تماشا کردند. ماه‌گرفتگی که از دیروز در کشورهای مختلف دیده شده و امروز دوشنبه اول بهمن ۱۳۹۷ از ساعت ۷ صبح در ایران آغاز می‌شود.

آگهی

برخی از مردم جهان یکشنبه و دوشنبه ۲۰ و ۲۱ ژانویه طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن را تماشا کردند و برخی دیگر به انتظار تماشای آن نشسته‌اند. ماه‌گرفتگی که به ابرماه گرگ خونین معروف شده است. این ماه‌گرفتگی از دیروز در کشورهای مختلف دیده شده و امروز دوشنبه اول بهمن ۱۳۹۷ از ساعت ۰۷:۰۴ صبح در ایران آغاز می‌شود.

وقتی ماه در حالت بدر به نزدیک‌ترین فاصله خود از زمین می‌رسد و درخشان‌تر و بزرگتر از همیشه دیده می‌شود، ماه‌افروختگی یا ابرماه (Supermoon) اتفاق می‌افتد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تماشای این ماه‌گرفتگی تجهیزات نمی‌خواهد

اوج این ماه گرفتگی حدود ساعت ۵:۱۲ بعد از ظهر به وقت ساعت گرینویچ برای افراد ساکن انگلستان خواهد بود. برای تماشای این رویداد نیازی به تجهیزات فنی خاص نیست و مردم می‌توانند با چشم غیر مسلح ماه‌گرفتگی را تماشا کنند.

این ماه گرفتگی در شمال و جنوب آمریکا، گرینلند، ایسلند، ایرلند، بریتانیا، نروژ، سوئد، پرتغال، فرانسه و اسپانیا قابل مشاهده خواهد بود. در ایالات متحده، ماه گرفتگی از صبح روز یکشنبه آغاز شد. هنگامی که سایه زمین به طور کامل ماه را بپوشاند، سطح ماه به رنگ قرمز در می‌آید که به این پدیده ماه سرخ گفته می‌شود.

ماه‌گرفتگی در ایران

شهروندان ایرانی در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، تهران، البرز، قزوین، زنجان، همدان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و در بخش‏های غربی استان‌های گلستان، سمنان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد می‌توانند به صورت جزئی این ماه‌گرفتگی را از نزدیک ببیند.

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در همین زمینه به ایسنا گفت:«بر اساس نامگذاری بومیان آمریکا، هر ماه کامل به یک عنوان نامیده می‌شود که با توجه به فرارسیدن فصل سرما، ماه کامل پیش رو به نام ماه کامل گرگ مشهور است و از سوی دیگر با توجه به وقوع ماه گرفتگی در هنگام رسیدن این ماه به وضعیت کامل و سرخی رنگ ماه در زمان خسوف، اصطلاح ابرماه گرگ خونین را می‌توان به این پدیده اطلاق کرد.»

تا ۱۴۰۰ دیگر ماه‌گرفتگی کامل نخواهیم داشت

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره جزییات این ماه‌گرفتگی گفته « تا سال ۱۴۰۰ ماه گرفتگی کامل را نخواهیم داشت. به عبارت دیگر ماه گرفتگی اول بهمن‌ آخرین ماه گرفتگی قرن خورشیدی حاضر است.»

در مناطق شرقی ایران، قبل از آغاز گرفتگی، ماه غروب می‌کند؛ بنابراین در استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس و اغلب نقاط استان بوشهر قابل مشاهده نیست. در تهران، مدت زمان گرفتگی حدود ۹ دقیقه است و ماه در ساعت ۰۷:۱۳ دقیقه غروب می‌کند. در برخی از شهرها مانند بندر ترکمن، کیاسر، سمنان، نطنز، اصفهان، بروجن، دهدشت و بندر دیلم حدود یک دقیقه پس از شروع گرفتگی، ماه غروب می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش معکوس برای نخستین ماه‌گرفتگی کامل سال ۲۰۲۲؛ چرایی سرخ شدن ماه در زمان ماه‌گرفتگی

طرح فوق محرمانه آمریکا برای سوراخ کردن ماه با بمب اتم

کشف غار بزرگ در نزدیکی محل فرود آپولو۱۱؛ فضانوردان در ماه صاحب پناهگاه طبیعی شدند