Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

اسماعیل بخشی برای دومین بار دستگیر شد

اسماعیل بخشی برای دومین بار دستگیر شد
Copyright IRNA
Copyright IRNA
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای بخشی پس از آزادی از زندان نیز از شرکت هفت تپه اخراج، حسابهای بانکی‌اش مسدود و ارتباطش با دیگران بشدت محدود شد.

آگهی

اسماعیل بخشی، فعال کارگری و نمایندهٔ شورای مستقل کارگری در سندیکای کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه برای دومین بار بازداشت شد.

این خبر نخستین بار نیمه شب یکشنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و پس از آن رسانه‌های داخلی هم آن را تایید کردند.

خبرگزاری فارس با انتشار خبر کوتاهی، آقای بخشی را «از عناصر مرتبط با گروهکهای برانداز» معرفی کرد که قصد به انحراف کشاندن اعتراضات کارگران را داشته و «به دروغ مدعی شده بود مورد شکنجه قرار گرفته» و درنهایت نیز قبل از موفقیت در ترک کشور، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است.

یک روز پیش از این نیز سپیده قلیان، فعال مدنی اهل اهواز بازداشت شد. خانم قلیان که در آبان ماه ۹۷ به همراه شماری از کارگران معترض خوزستان از جمله اسماعیل بخشی دستگیر شده بود، پس از یکماه بازداشت سرانجام با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد و پس از آزادی موقت، در صفحۀ توییتر خود از شکنجه شدنش در دوران بازداشت خبر داد.

بیشتر بخوانید: پخش «اعترافات» اسماعیل بخشی از صدا و سیما؛ سپیده قلیان بار دیگر بازداشت شد

اسماعیل بخشی نیز اولین بار در ۲۷ آبان ۱۳۹۷ شمسی در جریان اعتراضات کارگری شهر شوش بازداشت شد.

در همان دوران بازداشت، اخباری در رسانه‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی از شکنجه و ضرب و شتم او حتی انتقالش از زندان به بیمارستان منتشر گردید. فعالان کارگری مطالبی دربارۀ وارد شدن ضربات شدید به سر و صورت او، متورم و کبود شدن صورت، همچنین از مشکل خونریزی معدۀ آقای بخشی خبر دادند اما استاندار خوزستان و رییس دادگستری شوش شکنجه شدن او را تکذیب و تاکید کردند که آقای بخشی در کمال سلامت به سر می‌برد. پس از آن نیز قرار بازداشت اسماعیل بخشی تمدید و او دوباره از بیمارستان به زندان منتقل شد.

در آذرماه پس از گذراندن ۲۵ روز بازداشت و در پی اعتراضات گستردۀ کارگران ایران، نامه سرگشادۀ فعالان کارگری بیش از ۸۰ سندیکا از کشورهای مختلف جهان به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، اعتراض شماری از وکلای دادگستری و همچنین برخی چهره‌های سیاسی از جمله محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی و شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، سرانجام آقای بخشی با قرار وثیقۀ ۴۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

به گفتۀ نزدیکان اسماعیل بخشی، او پس از آزادی از زندان از شرکت هفت تپه اخراج، حسابهای بانکی‌اش مسدود و ارتباطش با دیگران بشدت محدود شد.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان شکنجه شدنشان در دوران بازداشت را تایید کردند، موضوعی که به مذاق حکومت ایران خوش نیامد.
تنها یک شب قبل از بازداشت دوبارۀ آنها، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در جریان مستندی ۱۹ دقیقه‌ای به نام «طراحی سوخته» اعترافات آنها در دوران بازداشت را پخش کرد و به این ترتیب مدعی شد که تمام فعالیتهای آنها در چند ماه گذشته، توطئه‌ای از سوی کاخ سفید بوده است و آنها در تلاش بودند تا اعتراضات کارگران هفت تپه را به انحراف بکشانند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست علیرضا محجوب از مجلس برای مداخله جهت آزادی کارگران فولاد اهواز

فعالان کارگری بازداشت شده آزاد شدند

اعتراض کارگران در برابر دفتر امام جمعه اهواز