Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اعتراض جلیقه زردها در فرانسه؛ هزاران نفر برای دهمین هفته به خیابان‌ها آمدند

اعتراض جلیقه زردها در فرانسه؛ هزاران نفر برای دهمین هفته به خیابان‌ها آمدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استفاده پلیس از گلوله‌های پلاستیکی برای مقابله با تظاهرکنندگان انتقادهای تندی را متوجه وزیر کشور فرانسه کرده است.

آگهی

بیش از پنج هزار نفر در دهمین هفته اعتراض «جلیقه زردها» راهی خیابان‌های پاریس، پایتخت فرانسه شدند.

بنابر اعلام وزارت کشور فرانسه تا ساعت دو بعدازظهر شنبه حدود ۲۷ هزار نفر در سراسر این کشور در تظاهرات شرکت کردند درحالیکه این تعداد شنبه گذشته ۳۲ هزار تن اعلام شده بود.

برخی تظاهرکنندگان در پاریس برای احترام به کسانی که از آغاز جنبش جلیقه‌ زردها تا کنون کشته یا زخمی شده‌اند یک شاخه گل یا یک شمع در دست داشتند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این درحالی است که در نبود هیچ مرجع دیگری به جز وزارت کشور فرانسه برای اعلام شمار تظاهرکنندگان شماری از معترضان تصمیم گرفته‌اند خود روی صفحه فیسبوکی به نام «شمار زردها» تعداد شرکت‌کنندگان را اعلام کنند.

نیروهای مسلح فرانسه مانند هفته گذشته حدود ۸۰ هزار پلیس و ژاندارم را در سراسر فرانسه برای کنترل اعتراضات اختصاص دادند که از این میان پنج هزار پلیس فقط در پاریس مستقر شدند.

تظاهرکنندگان در بسیاری از دیگر شهرهای فرانسه نظیر بوردو، مارسی، تولوز، سنت اتین، روآن، آوینیون نیز در حالی به خیابان‌ها آمدند که چند روز از طرح «گفتگوی ملی» امانوئل ماکرون می‌گذرد؛ طرحی که بناست خشم اجتماعی بی‌سابقه‌ای را هدایت کند که از دو ماه پیش در فرانسه اوج گرفته است.

نیروهای ژاندارمری در برابر تظاهرکنندگان. عکس از رویترز

پلاکاردهای تظاهرکنندگان حاوی شعارهایی بود که در چند هفته اخیر بیشتر و بیشتر دیده می‌شوند. شعارهایی نظیر: «ماکرون، ماکرون، استعفا استعفا!» یا «آزادی، برابری، فلش‌بال»، شعاری که به ارزشهای ملی فرانسه و برخورد خشن پلیس با تظاهرکنندگان اشاره دارد.

همچنین شعارهای تندی علیه کریستوف کستنر، وزیر کشور فرانسه داده شده است. استفاده پلیس از فلش‌بال (نوعی گلوله‌ پلاستیکی) برای مقابله با تظاهرکنندگان انتقادهای تندی را متوجه آقای کستنر کرده است.

وی روز جمعه با دفاع از تصمیمش برای اجازه دادن به نیروی پلیس در استفاده از این گلوله‌ها گفت چاره دیگری نیست و بدون این سلاح ها پلیس ناگزیر از «برخورد فیزیکی» خواهد بود که «مجروحان بسیار بیشتری» برجا خواهد گذاشت.

تظاهرات شنبه گذشته شاهد صحنه‌های خشونت‌بار بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«شال قرمزهای» فرانسه چه کسانی هستند؟

زنان فرانسوی که ماریان سینه‌برهنه را به میان جلیقه‌زردها آوردند

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟