Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عضو جنجالی آکادمی ادبیات نوبل کناره‌گیری کرد

کاتارینا فروستنسون عضو آکادمی نوبل
کاتارینا فروستنسون عضو آکادمی نوبل Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته ادبیات آکادمی نوبل در استکهلم سوئد روز جمعه ۱۸ ژانویه اعلام کرد کاتارینا فروستنسون از اعضای این نهاد از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

آگهی

کمیته ادبیات آکادمی نوبل در استکهلم سوئد روز جمعه ۱۸ ژانویه اعلام کرد کاتارینا فروستنسون از اعضای این نهاد از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

این کناره گیری پس از آن رخ داد که در پی یک تحقیق مشخص شد خانم فروستنسون عامل درز نام برندگان جایزه به بیرون از این نهاد بوده است.

کاتارینا فروستنسون و همسر عکاسش ژان کلود آرنو در مرکز رسوایی سال گذشته‌ی کمیته ادبیات نوبل قرار داشتند. بعد از آن که آقای آرنو به دلیل آزار جنسی ۱۸ زن در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۷ میلادی به دو سال حبس محکوم شد، این کمیته تصمیم گرفت برای اولین بار طی ۷۵ سال اخیر جایزه نوبل ادبیات را اعلام نکند. هر دو جایزه امسال با هم اهدا خواهند شد.

در بیانیه آکادمی آمده است که این نهاد با خانم فروستنسون به توافق رسیده‌اند که به وی ماهانه مبلغ ۱۴۰۰ دلار پرداخت شود. همچنین او می‌تواند خانه کرایه‌ای‌اش را در مجموعه آکادمی حفظ کند.

ترک آکادمی از سوی یکی از اعضا از موارد نادر در تاریخ این نهاد به شمار می‌رود، از آنجا که عضویت دائم کمیته داوران آکادمی به صورت مادام‌العمر است و افرادی که استعفا می‌دهند عملا تنها صندلی خود را ترک کرده و غیرفعال محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم مراسم نوبل در اعتراض به اهدای جایزه ادبیات به پیتر هاندکه

بحران در آکادمی نوبل؛ متهم به آزار جنسی به ۲ سال حبس محکوم شد

بحران بی‌سابقه در آکادمی نوبل ادبیات؛ چهارمین عضو هم استعفا کرد