ترزا می در پی «نقشه دوم» برای نجات برکسیت

ترزا می در پی «پلان بی» برای نجات برکسیت
ترزا می در پی «پلان بی» برای نجات برکسیت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان اما اینبار برای گفتگو بر سر برکسیت برای ترزا می شرط گذاشتند: آنها از خانم نخست وزیر خواستند اگر واقعا خواستار سرگرفتن دیالوگ است باید هرگونه احتمال خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق را منتفی تلقی کند.

آگهی

عدم اقبال پارلمان بریتانیا نسبت به توافق ترزا می با اروپایی ها بر سر برکسیت روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا را با بن بست مواجه کرده است. نخست وزیر بریتانیا پس از مواجه شدن با مخالفت قانونگذاران کشورش تلاش کرد تا از راه گفتگو با احزاب مخالف بار دیگر تلاش برای به تصویب رساندن این توافق را از سر گیرد.

حال آنکه گفته می شود که خانم می در این زمینه نیز با اقبال روبرو نشده و رایزنی هایش جهت رسیدن به یک اتفاق نظر بر سر برکسیت با شکست مواجه شده است. بر این اساس رهبر جناح محافظه کار بریتانیا چهارشنبه شب بلافاصله پس از دریافت رای اعتمادی شکننده از مجلس عوام تلاش کرد تا با رهبران اپوزیسیون دیدار و گفتگو کند.

مخالفان اما اینبار برای گفتگو بر سر برکسیت برای ترزا می شرط گذاشتند: آنها از خانم نخست وزیر خواستند اگر واقعا خواستار سرگرفتن گفت‌وگو است، باید هرگونه احتمال خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق را منتفی تلقی کند.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر حتی پا را از این هم فراتر گذاشت و هرگونه ملاقات با نخست وزیر را تا محقق نشدن این شرط رد کرد. آقای کوربین که در هیستینگز، شهری ساحلی واقع در جنوب شرق انگلستان سخن می گفت با درخواست از ترزا می برای کنار گذاشتن «خط قرمزهایش» خطاب به وی گفت: «خانم نخست وزیر! از این ایده (خروج بدون توافق) دست بردارید و به صورت جدی در باره شیوه نگاه به آینده مذاکره کنید.»

تمایل به خروج از اتحادیه گمرکی اروپا در میان خط قرمزهایی قرار دارد که جرمی کوربین از آن یاد کرده و حزب کارگر به شدت نسبت به آن مقاومت می کند. پایان دادن به طرح آزادی تردد شهروندان اروپایی از دیگر موارد خط قرمزهای نخست وزیر بریتانیا برای دستیابی به توافق بر سر برکسیت عنوان شده است.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر آنچه بر پیچیدگی اوضاع می افزاید فرصت اندکی است که مقامات بریتانیایی برای تصویب توافق برکسیت پیش رو دارند. این توافق بایست تا ۲۹ مارس، ضرب‌الاجل قانونی اجرای برکسیت، حاصل شود. بر این اساس یکی از سناریوهای موجود پس از رد توافق برکسیت طرح اصلاح شده ای است که ترزا می پس از تایید اتحادیه اروپا می تواند آنرا برای تصویب به پارلمان بریتانیا ارائه کند، امری که با توجه به فرصت اندک باقی مانده تا زمان ضرب الاجل و نیز تاکید بروکسل بر اینکه توافق حاصله نهایی است، غیر محتمل به نظر می رسد.

فرانسه یکی قدرت های پرنفوذ در اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد اگر بریتانیا تصور می‌کند که اتحادیه با نقض اصول اساسی و با نادیده گرفتن منافع بازار مشترک خود حاضر می‌شود برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا امتیازاتی در نظر بگیرد، سخت در اشتباه است.

«پلان بی» یکی از گزینه های روی میز

بنابر این نخست وزیر بریتانیا ناگزیر به ارائه یک طرح اصلاح شده یا «پلان بی» plan B است که در صورت جلب نظر نمایندگان پارلمان و تن دادن به برخی اصلاحات پیشنهادی آنها باید تا قبل از دوشنبه بیست و یکم ژانویه آماده و به پارلمان ارائه شود.

پارلمان بریتانیا در حال حاضر بر سر برکسیت به چند دسته تقسیم شده است. فراکسیون های پارلمان هر یک از یک گزینه حمایت می کنند، برخی طرفدار خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق هستند، تعدادی ایده رفراندوم دوم را مطرح می کنند و برخی نیز در پی توافق بر سر یک اتحاد گمرکی با اروپا هستند.

تلاش برای ارائه پلان بی در حالی صورت خواهد گفت که اتحادیه اروپا از لندن خواسته است تا پیش از ضرب الاجل تعیین شده موضع خود را در قبال برکسیت به صراحت روشن کند. با توجه به شرایط موجود برخی تحلیلگران همچون تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا فرضیه به تعویق انداختن برکسیت را «غیرقابل اجتناب» قلمداد کرده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترزا می: همه‌پرسی دومی برای برکسیت در کار نخواهد بود

دولت ترزا می از مجلس عوام رای اعتماد گرفت

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند