جروزلم پست: شرکت‌های خارجی فعال در ایران در اسرائیل هم کار می‌کنند

عکس از رویترز
عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک نامه دولتی منتشر شده نشان از آن دارد که اسرائیل برای همکاری با شرکت‌های خارجی که در ایران نیز فعال هستند، مانعی ایجاد نمی‌کند.

آگهی

روزنامه جروزلم پست گزارش داد بر اساس نامه یک مقام ارشد وزارت داریی اسرائیل، با وجود مواضع تند و تیز بنیامین نتانیاهو علیه تهران شرکت‌های تجاری حاضر در ایران، هنوز هم می‌توانند در اسرائیل فعالیت کنند. 

  یک شرکت دولتی چینی همزمان هم در این مناقصه حاضر شده و هم در مناقصه ساخت واگن‌های متروی تهران.

به گزارش این روزنامه، شرکت دولتی چینی CRRC همزمان هم در مناقصه ساخت تراموا (قطار سبک شهری) اورشلیم (بیت‌المقدس) حاضر شده و هم در مناقصه ساخت واگن‌های متروی تهران. از قرار معلوم کارمند بلندپایه وزارت دارایی اسرائیل پس از آگاهی از رابطه این شرکت با ایران، از دولت می‌خواهد تا امکان حضور آن در اسرائیل را روشن کند.

انتشار این خبر احتمالا برای افکار عمومی اسرائیل مهم خواهد بود، چرا که در آستانه انحلال دولت راست میانه بنیامین نتانیاهو و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی، چنین مطلبی می‌تواند درباره جدیت رهبر حزب لیکود در مبارزه با ایران شائبه‌هایی را اجاد کند. در سال‌های گذشته تلاش نتانیاهو بر این بوده تا کشورهای غربی تحریم‌های سختی علیه ایران وضع کنند و روابط تجاری و اقتصادی‌شان را نیز با شرکت‌های ایرانی قطع کنند.

خبر روزنامه جروزلم پست نشان می‌دهد که شرکت‌های خارجی که در ایران فعالیت دارند از مشارکت در پروژه‌های زیرساختی و اصلی در اسرائیل منع نشده‌اند.

۳.۵ میلیارد دلار پروژه ساخت راه‌آهن اورشلیم

این نامه در واقع در پاسخ به سوالی نوشته شده بود که شرکت‌های خارجی حاضر در این مناقصه مطرح کرده بودند. آنها این پرسیده بودند «حضور [چینی‌ها] در پروژه‌هایی در ایران آنها را از رقابت در اجرای پروژه ساخت راه‌آهن سبک اورشلیم باز خواهد داشت یانه؟»

این شرکت‌ها برای ساخت خط سبز راه آهن سبک اورشلیم (بیت‌المقدس) و گسترش خط قرمز کنونی در پروژه‌ای رقابت خواهند کرد که ارزش مال آن ۳.۵ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

در ماه اوت و با شروع دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا به شرکت‌های خارجی و داخلی اعلام کرد که در صورت انجام هرگونه معامله تجاری با ایران از روابط تجاری با آمریکا منع خواهند شد. با این حال تل‌آویو به شرکت‌هایی که با ایران روابط تجاری دارند اجازه داده تا فعالیت خوذ در اسرائیل را ادامه دهند. 

فعالیت شرکت چینی هم در ایران و هم در اسرائیل

پاسخ دولت به طور مستقیم بر فعالیت شرکت CRRC تاثیرگذار است. یک شرکت دولتی چینی که حالا بنا دارد قرارداد ساخت خط راه‌آهن سبک در اورشلیم را اجرایی کند. این شرکت برای نمونه در ماه مه گذشته قرارداد چند میلیارد دلاری برای ساخت ۴۵۰ واگن مترو با ایران امضا کرده بود. ارایه مجوز به شرکت چینی CRRC برای شرکت در مناقصه در عین حال می‌تواند ناقص قانونی باشد که سال ۲۰۱۲ برای هرگونه معامله تجاری فردی و گروهی با ایران وضع شده است. بر اساس این قانون در صورت اینکه افراد و شرکت‌ها بخواهند به ایران در حوزه توسعه هسته‌ای کمک کنند شامل تحریم اقتصادی خواهند شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این قانون همچنین نکات دیگری را نیز ذکر کرده که نشان دهنده وضع محدودیت‌ها بر شرکت‌هایی است که بنا دارند روابط تجاری و اقتصادیشان را با ایران حفظ کنند. این قانون به عنوان بخشی از مبارزه بین‌المللی علیه برنامه هسته ای ایران مطرح است.

پاسخ دولت همچنین مسیر را برای شرکت‌هایی از جمله CRRC برای تداوم فعالیت تجاری با ایران مشخص کرده و در همان حال فعالیت آن شرکت‌ها برای به دست گرفتن ‍پروژه‌های زیرساختی و بزرگ در اسرائیل را نیز فراهم کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات ارتش اسرائيل به رفح؛ خانه‌های فلسطینی‌ها با خاک یکسان شد

در پی حمله مسلحانه سه مرد در کرانه باختری یک اسرائیلی کشته شد

اسرائیل حمله حوثی‌ها در نزدیکی شهر بندری ایلات را رهگیری و خنثی کرد