Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چشم‌انداز صنایع آلمانی پس از برکسیت؛ نگرانی بی‌ام‌دبلیو و اوپِل

چشم‌انداز صنایع آلمانی پس از برکسیت؛ نگرانی بی‌ام‌دبلیو و اوپِل
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج بررسی موسسه مطالعات اقتصادی آی‌اف‌او که در مونیخ آلمان مستقر است، حدود ۴۳ درصد از صنایع این کشور چشم‌انداز دشواری را برای خود در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا(برکسیت) متصور هستند.

آگهی

نتایج بررسی موسسه مطالعات اقتصادی آی اف او که در مونیخ آلمان مستقر است، حدود ۴۳ درصد از صنایع این کشور چشم‌انداز دشواری را برای خود در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا(برکسیت) متصور هستند.

سه پنجم شرکت هایی که در این بررسی حاضر بوده اند اعلام کرده اند که قطعا با اجرای برکسیت دچار مشکل خواهند شد ولی سطح این مشکل بسته به این که زنجیره تولید آنها چقدر بین اتحادیه اروپا و بریتانیا در هم تنیده باشد، متفاوت خواهد بود.

صنعت خودرو

سالانه حدود ۸۵ میلیون خودرو وارد بازار می‌شود که سهم بریتانیا نزدیک به ۲ میلیون خودروست. بر این اساس کارشناسان صنعت خودروی آلمان معتقدند که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آسیب زیادی به صنعت خودروی آلمان وارد نمی‌کند.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد کاهش سطح فروش خودرو در بازار بریتانیا تا یک پنجم میزان فعلی، آسیب جدی به صنعت خودروی آلمان وارد نمی‌شود ولی شرکت بی‌ام‌دبلیو به دلیل استقرار یکی از کارخانه‌های موتورسازیش در نزدیکی بیرمنگام بیشترین مشکل را متحمل خواهد شد. همچنین کارخانه تولید سواری‌های مینی این شرکت نیز در بریتانیا مستقر است.

همچنین بخشی از تولید شرکت اوپِل که تحت مالکیت شرکت فرانسوی پژو-سیتروئن قرار دارد در نزدیکی لیورپول انجام می‌شود.

با این وجود این امیدواری وجود دارد که با افزایش ارزش پوند در برابر یورو، صادرات خودرو از اتحادیه اروپا به بازار بریتانیا رونق بیشتری بگیرد.

عکس از رویترز

بیشتر بخوانید:اقتصاد آلمان از رمق افتاد؛ ثبت پایین‌ترین نرخ رشد ۵ سال گذشته

بانکداری

موسسات مالی نیز از نزدیک در حال بررسی روند اجرای برکسیت هستند. از یک سو سهم خدمات مالی در تولید ناخالص داخلی بریتانیا به ۱۲ درصد می‌رسد و از سوی دیگر این شهر پایتخت مالی اتحادیه اروپا بوده است. در چنین شرایطی بانک های غیر اروپایی که تنها در لندن شعبه داشتند، پس از برکسیت امکان فعالیت سهل با اعضاء اتحادیه اروپا را از دست می‌دهند. بر همین اساس، از هم اینک لابی های گروه‌های مالی فرانکفورت برای پذیرش شعب جدید این دسته از بانک‌ها فعال شده اند. کارشناسان مالی پیش‌بینی می‌کنند که در سه ماه نخست آغاز برکسیت بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیارد یورو منابع مالی لندن را به مقصد فرانکفورت ترک خواهند کرد. تحت تاثیر این رخداد، ۸ هزار فرصت شغلی جدید در فرانکفورت ایجاد خواهد شد.

صنایع شیمیایی و دارویی

در حال حاضر همکاری شرکت های دارویی بریتانیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسیار نزدیک و تنگاتنگ است. این همکاری نه تنها در بخش تولید و توزیع دارو صورت می گیرد، بلکه در زمینه مطالعات بالینی نیز در جریان است.

لذا با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بار دیگر صادرات و واردات دارو میان دو طرف مشمول بررسی‌های زمان بر و هزینه‌بر استانداردها خواهد شد. همچنین صنایع شیمیایی نیز نگران اعمال تعرفه‌های جدید و افزایش هزینه واردات محصولات و مواد اولیه هستند. به عنوان مثال، شرکت تولیدکننده محصولات شیمیایی وی‌سی‌آی برآورد کرده که تعرفه‌های جدید بریتانیا سالانه ۲۰۰ میلیون یورو بر هزینه‌های این شرکت آلمانی بیافزاید.

بیشتر بخوانید:رشد اقتصادی اروپا از نفس افتاد؛ بیمناک از ایتالیا و امیدوار به آلمان

صنایع هوایی

چالش عمده صنایع هوایی به محدود شدن پرواز هواپیمایی‌های بریتانیا به فرودگاه‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا مربوط می‌شود. به عنوان مثال، ایزی‌جت، رایان‌ایر و بریتیش ایرویز با محدودیت پرواز مواجه خواهند شد. همچین دو شرکت هواپیمایی کوندور و توی‌فلای با وجود این که اصالت آلمانی دارند ولی احتمال دارد به دلیل دارا بودن سهامداران عمده بریتانیایی با مشکل فعالیت آزادانه بین بریتانیا و اتحادیه اروپا رو‌به‌رو شوند.

عکس از رویترز

ماشین‌آلات راه‌سازی

بازار بریتانیا برای ماشین‌آلات آلمانی راه‌سازی بسیار حیاتی است. به طوری که در سال ۲۰۱۶ میلادی سالانه ۷ میلیارد دلار یورو ماشین‌آلات آلمانی راه‌سازی به بریتانیا صادر می‌شود. البته بنا بر گزارش‌های رسمی، این رقم از سال ۲۰۱۷ میلادی و پس از تضعیف پوند در برابر یورو سیر نزولی به خود گرفته است. حال این امیدواری وجود دارد که با قدرت گیری مجدد پوند صادرات ماشین‌آلات آلمانی راه‌سازی از رونق نیفتد.

البته طرح مورد توافق دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا در موضوع برکسیت، شامگاه سه شنبه با رای قاطع نمایندگان مجلس عوام رد شد. در همین حال، مرکز آمار آلمان نیز روز سه شنبه اعلام کرد که نرخ رشد اقتصادی آلمان در سال گذشته میلادی به ۱.۵ درصد رسید. نرخی که پایین‌ترین سطح رشد اقتصادی این کشور را از سال ۲۰۱۳ به این سو نشان می‌دهد. بنابراین پیش‌بینی دقیق سرنوشت برکسیت و نیز تاثیر آن بر اقتصاد آلمان همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

بیشتر بخوانید:رای منفی به توافق برکسیت؛ حالا چه اتفاقی می‌افتد؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت آلمانی‌ها با اعمال محدودیت سرعت در آزادراه‌ها

طرح «راست‌های افراطی» در آلمان برای خروج از اتحادیه اروپا از راه برگزاری همه‌پرسی

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»