دختر پناهجوی سعودی در کانادا: در عربستان بَرده بودم

دختر پناهجوی سعودی در کانادا: در عربستان بَرده بودم
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهف در واکنش به این نامه اعلام کرد که از این پس نام خود را به «رهف محمد» تغییر داده و دیگر از نام خانوادگی «القنون» استفاده نمی‌کند.

آگهی

دختر پناهجوی سعودی که از ترس خانواده خود به تایلند گریخته و سپس به کانادا پناهنده شد، گفت که در عربستان مانند «برده» زندگی می‌کرده است.

رهف محمد القنون شهروند که دو روز پس از رسیدنش به کانادا، روز دوشنبه ۲۴ دی برای نخستین بار با یک شبکه تلویزیونی استرالیایی گفتگو کرد، در مورد وضعیت زندگی زنان در عربستان گفت: «با ما زنان در عربستان مانند برده رفتار می‌شود.»

این دختر ۱۸ ساله اهل عربستان سعودی هنگامی که با خانواده‌اش به کویت رفته بود، از فرصت استفاده کرده و به تایلند گریخت تا از آنجا به استرالیا رفته و پناهنده شود. دولت تایلند در ابتدا می‌خواست او را به دلیل نداشتن ویزا و مدارک اقامتی به کشورش بازگرداند، اما تحت فشار بین‌المللی از استرداد او صرف‌نظر کرد. رهف گفته بود اگر به کشورش برگردد به دست خانواده خودش کشته می‌شود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این پناهجوی جوان در نهایت نتوانست به استرالیا برود، اما با پادرمیانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد پرونده‌اش در کانادا پذیرفته شد. در مدت اقامت رهف در تایلند، پدر او برای دیدنش به تایلند رفت، اما او حاضر به دیدن پدرش نشد.

او در کانادا گفت: «بیشترین ترس من از آن بود که اگر آنها (خانواده‌ام) پیدایم می‌کردند، سر به نیست می‌شدم.» او همچنین گفت که حاضر بوده خودکشی کند تا دوباره به دست خانواده‌اش نیفتد. رهف در مورد آزارهایی که دیده گفت: «من پیش از این هم به دلیل آن که موهایم را کوتاه کرده بودم، شش ماه در خانه زندانی و به دست مادر و برادرم به طور مرتب شکنجه بدنی شدم.»

وی با گفتن این که در کشورش نمی‌توانسته به دلخواه خود ازدواج یا کار کند، اظهار امیدواری کرد که سرگذشت او باعث تشویق زنان سعودی به مبارزه برای آزادی شده و قوانین زن‌ستیزانه در این کشور تغییر کند.

خانواده رهف پس از رسیدن او به کانادا نامه‌ای به او نوشته و گفته‌اند که دیگر او را عضو این خانواده نمی‌دانند. رهف نیز روز دوشنبه در واکنش به این نامه اعلام کرد که از این پس نام خود را به «رهف محمد» تغییر داده و دیگر از نام خانوادگی «القنون» استفاده نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ مرموز دو خواهر سعودی؛ «هر دو با دست‌های بسته به رودخانه وارد یا انداخته شده‌اند»

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است