Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فنلاند؛ سفر به گورستان هزارتوی زباله‌های هسته‌ای

فنلاند؛ سفر به گورستان هزارتوی زباله‌های هسته‌ای
Copyright Posiva Oy
Copyright Posiva Oy
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شاید درباره «اونکالو»‌ در فنلاند چیزهای زیادی شنیده باشید. اما شاید ندانید که بودن در این هزارتوهای دفن پسماند هسته‌ای چه حسی دارد و چقدر هیجان انگیز است. یورونیوز در این ویدئوی ۳۶۰ درجه می‌توانید شما را به اعماق گورستان ضایعات هسته‌ای می‌برد.

آگهی

اونکالو در فنلاند محل دفن صدها هزار تن زباله رادیواکتیو است. ۳۰ درصد برق در این کشور از سوخت هسته‌ای راکتورهای نیروگاه «اولکیلوتو» تامین می‌شود. «اتاق واکنش» (reactor room) یکی از توانمندترین رآکتورهای هسته‌ای دنیا در این نیروگاه قرار دارد. خبرنگار یوورونیوز به هزار توی محل دفن ضایعات هسته‌ای رفته است. در این ویدئوی ۳۶۰ درجه می‌توانید اتاق واکنش را قبل از بارگذاری سوخت هسته‌ای ببینید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تونل «اونکالو»‌ محل نهایی دفن سوخت مصرف‌شدهٔ هسته‌ای در فنلاند خواهد بود. حفاری این تونل در کنار نیروگاه هسته‌ای موسوم به «اولکیلوتو» در عمق بستر صخره‌ سنگ‌ها انجام شده است.

در ۴۵۰ متری زیر زمین، سوخت مصرف‌شده‌ٔ هسته‌ای درون لوله‌های مسی جای داده می‌شود و درون بنتونیت و بتون دفن می‌شود. برای حفاظت از این سوخت مصرف‌شده در برابر فجایع طبیعی یا فجایعی که ممکن است انسان به‌ وجود آورد، فنلاند به بستر صخره‌سنگ‌هایی اعتماد می‌کند که میلیاردها سال پایدار مانده‌اند.

اولکیلوتو یکی از اولین رآکتورهای EPR رآکتورهای تحت فشار اروپاست که با تولید۱۶۰۰ مگاوات برق یکی از توانمندترین رآکتورهای دنیا نیز خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی‌ها از تصمیم روسیه برای احداث اتوبان کنار محل دفن زباله‌های اتمی

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود

هفت‌برابر گرم‌تر از خورشید؛ دانشمندان کُره‌ای با همجوشی هسته‌ای رکورد شکستند