Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاسخ ترکیه به تهدید اقتصادی ترامپ: تروریست‌ها نمی‌توانند هم‌پیمان شما باشند

پاسخ ترکیه به تهدید اقتصادی ترامپ: تروریست‌ها نمی‌توانند هم‌پیمان شما باشند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تروریست‌ها نمی‌توانند هم‌پیمان شما باشند. ترکیه انتظار دارد آمریکا به همکاری استراتژیک این دو کشور احترام بگذارد و نگذارد تا پروپاگاندای تروریستی بر آن سایه بی‌افکند. تفاوتی بین حزب کارگران کردستان ترکیه، حزب اتحاد دموکراتیک (سوریه) و یگان‌های مدافع خلق با داعش نیست. ما به جنگ خود علیه تمام آنها اد

آگهی

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز دوشنبه ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) از آمریکا خواست تا به همکاری استراتژیک دو کشور احترام بگذارد.

ساعاتی پیش از سخنان آقای کالین، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در توئیتی با اشاره به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، آنکارا را تهدید کرد که اگر به کُردها حمله کند، واشنگتن اقتصاد ترکیه را نابود خواهد کرد.

آقای ترامپ در توئیتی نوشت: «خروج به تعویق افتاده نیروها از سوریه را آغاز و همزمان قلمروهای کوچک باقی‌مانده نیروهای داعش را از هر طرف به شدت هدف می گیریم. اگر داعش شروع به شکل‌گیری کند از پایگاه‌های نزدیک دوباره به آنها حمله می‌کنیم. اگر ترکیه به کرد‌ها حمله کند، اقتصادش را نابود می‌کنیم. منطقه امنی به وسعت ۲۰ مایل تشکیل می‌دهیم…»

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به این تهدید و با اشاره به این که حزب کارگران کردستان ترکیه به عنوان یک گروه تروریستی توسط آمریکا شناخته شده است در توییتر نوشت:« یکی کردن کُردهای سوریه با حزب کارگران کردستان ترکیه که در لیست تروریستی آمریکا است و همین‌طور شاخه آنها در سوریه یعنی جنگ جویان یگانهای مدافع خلق، اشتباه فاجعه‌آمیزی است.»

بیشتر بخوانید:

آقای کالین که پاسخ خود را با به اشتراک گذاشتن توئیت رییس جمهوری آمریکا همراه کرده بود، در توئیت دیگری افزود: «تروریست‌ها نمی‌توانند هم‌پیمان شما باشند. ترکیه انتظار دارد آمریکا به همکاری استراتژیک این دو کشور احترام بگذارد و نگذارد تا پروپاگاندای تروریستی بر آن سایه بی‌افکند. تفاوتی بین حزب کارگران کردستان ترکیه، حزب اتحاد دموکراتیک (سوریه) و یگان‌های مدافع خلق با داعش نیست. ما به جنگ خود علیه تمام آنها ادامه خواهیم داد. »

آمریکا از جنگ جویان کُرد یگان های مدافع خلق در سوریه در جنگ با داعش حمایت کرده است در حالیکه ترکیه این جنگجویان را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه و گروهی تروریستی می داند.

تهدیدات رییس جمهوری آمریکا علیه ترکیه در حالی بیان می‌شود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در مکالمه‌ای تلفنی با مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته بود برای دستیابی به توافقی با ترکیه در حفاظت از پیکارجویان کُرد در سوریه «خوشبین» است.

آقای پمپئو که در سفری در امارت متحده عربی به سر می برد، تصریح کرد: «آمریکا حق مردم ترکیه و حق آقای اردوغان برای حفاظت از کشورشان در برابر تروریست‌ها را به رسمیت می‌شناسد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: اگر نیروهای آمریکایی به موقع خارج نشوند، به شمال سوریه حمله می‌کنیم

اردوغان: انتخابات آمریکا می‌تواند به رونق بیشتر بخش تسلیحات ترکیه کمک کند

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه