Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران: طراحی سوخت مدرن ۲۰ درصد برای راکتور تهران آغاز شد

ایران: طراحی سوخت مدرن ۲۰ درصد برای راکتور تهران آغاز شد
Copyright خبرگزاری مهر
Copyright خبرگزاری مهر
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران پیش از رسیدن به توافق در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک، در مقطعی تا۲۰ درصد غنی‌سازی انجام می‌داد که در جریان توافق موقت اتمی ژنو و در برابر توقف اعمال تحریم های تازه علیه ایران تعلیق شد.

آگهی

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) از آغاز اقدامات اولیه برای طراحی سوخت مدرن ۲۰ درصد برای راکتور تهران خبر داد. وی گفت: «راکتور هسته‌ای تهران تاکنون با سوخت قدیم کار می‌کرد اما سوخت مدرن، بهره‌وری راکتور را افزایش می‌دهد.»

بر اساس تعهدات ایران در توافق هسته‌ای، این کشور فقط می‌تواند اورانیوم را تا ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی و از آن به عنوان سوخت نیروگاه استفاده کند که این میزان غلظت بسیار کمتر از غلظت ۹۰ درصدی است که برای تولید سلاح هسته‌ای به کار می‌روند.

آقای صالحی درباره جزئیات طراحی این سوخت جدید و زمانبدی تولید آن توضیحاتی ارائه نداد.

در چارچوب برجام ایران مجاز است با نظارت گروهی تعیین شده از جانب امضا کننده توافق هسته‌ای و تحت شرایط محدودی، اقدام به ساخت سوخت برای راکتور کند. طبق این شرایط، سوخت تولید شده نباید قابلیت تبدیل شدن به هگزافلوراید اورانیوم را داشته باشد. هگزافلوراید اورانیوم به عنوان ماده خام در سانتریفیوژ‌ها برای غنی‌سازی اورانیم به کار می‌رود.

بیشتر بخوانید:

ایران پیش از رسیدن به توافق در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک، در مقطعی تا ۲۰ درصد غنی‌سازی انجام می‌داد که در جریان توافق موقت اتمی ژنو و با توقف اعمال تحریم های تازه علیه ایران تعلیق شد.

آقای صالحی با اعلام اینکه ایران می‌تواند بخشی از تولیداتش در زمینه‌ هسته ای را صادر کند گفت: «در دانش و صنعت هسته‌ای آن قدر پیشرفت کرده‌ایم که به جای مهندسی معکوس و استفاده از طراحی دیگران، خودمان می‌توانیم سوخت جدید طراحی کنیم که این دستاوردی بزرگ برای کشور است.»

مقامات ایران در هفته‌های گذشته از تاخیر و اجرایی نشدن اقدامات اروپا برای نجات برجام از طریق ساز و کارهای جدید مالی انتقاد کرده‌‌اند. اما با وجود تهدیداتی مبنی بر خروج ایران از توافق هسته‌ای، این کشور هنوز به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند باقی مانده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو رسانه‌ آمریکایی: ترامپ معافیت‌ همکاری‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را تمدید می‌کند

نیروگاه بوشهر ایران به طور موقت خاموش شد

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران