Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مرکل: مسئولیت جنایت نازی‌ها در یونان را می‌پذیریم

مرکل: مسئولیت جنایت نازی‌ها در یونان را می‌پذیریم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکل: مسئولیت جنایت نازی‌ها در یونان را می‌پذیریم

آگهی

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) در آتن اعلام کرد کشورش «مسئولیت کامل جنایات نازی در یونان را می پذیرد.»

سخنان صدر اعظم آلمان در حالی بیان می شود که پروکپیس پاولوپولوس، رییس جمهوری یونان در دیدار با خانم مرکل، بار دیگر موضوع خسارات جنگ جهانی را مطرح کرد و گفت: «از نظر ما یونانی‌ها، پرونده مطالباتمان از آلمان بابت خسارات جنگ جهانی دوم از لحاظ قانونی همچنان مفتوح است و این مطالبات باید از مجراهای قانونی نهادی اروپایی دنبال شود.»

مقام های یونان مدعی هستند مدارک حقوقی کافی برای پیگیری قانونی این مطالبات را در دست دارند.

دیدار دو روزه صدراعظم آلمان از آتن، اولین سفر رسمی خانم مرکل به یونان بعد از اختلافات دو کشور در زمان بحران مالی یونان است. سفری که به گفته تحلیلگران نشان از بهبود روابط آلمان و یونان دارد.

دولت آنگلا مرکل در سال‌های بحران مالی در یونان، عملا پروژه‌های سخت‌گیرانه کمک مالی به این کشور را راهبری می‌کرد.

همزمان با روز اول دیدار خانم مرکل اجتماعاتی علیه وی از جانب دو جناح چپ و راست افراطی برنامه ریزی شده بود که تنها ۴۰۰ نفر در آن ها شرکت کردند. پلیس با شلیک گاز اشک آور معترضان را پراکنده کرد.

رویترز
تظاهرات در آتن در اعتراض به دیدار صدر اعظم آلمانرویترز

آلمان که یکی از شرکای اصلی برنامه کمک های مالی حوزه یورو است، در زمان بحران مالی یونان که در سال ۲۰۱۰ آغاز شده بود از اعمال برنامه های ریاضت اقتصادی بر یونان با وجود مخالفت شدید آتن، عقب نشینی نکرد. در آن زمان نیز، آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان که در سال ۲۰۱۵ به قدرت رسید، گفته بود خود را موظف به پیگیری مساله خسارات جنگی می داند.

آلمان پیش از این بابت جنایات مرتکب شده توسط ارتش نازی در یونان در دوران جنگ جهانی دوم عذرخواهی کرده اما گفته است حاضر به مذاکره برای پرداخت غرامت جنگی نیست چرا که برلین در سال ۱۹۶۰، ۱۱۵میلیون مارک غرامت به آتن پرداخت کرده است.

به گفته یونان مطالبات اصلی در توافق ۱۹۶۰ منظور نشده، از جمله پرداخت غرامت بابت تخریب زیرساخت‌ها، جنایت‌های جنگی و بازپرداخت وامی که به اجبار از یونان اشغالی گرفته شده بود. بر اساس تخمین‌های سازمان بودجه ملی یونان، آلمان باید ۱۶۲ میلیارد یورو به یونان غرامت جنگی پرداخت کند.

بیشتر بخوانید: یونان و گاه شمار بحران اقتصادی آن

 خانم مرکل بدون اشاره مستقیم به توافق برای پرداخت غرامت جنگی به خبرنگاران گفت: «ما به مسئولیت تاریخی خود آگاه هستیم. می دانیم که آلمان در دوران ناسیونال سوسیالیسم (نازی) چقدر به یونان ظلم کرده است. ما از آن دوران درس گرفته ایم و هر آنچه در توان داریم برای بهتر کردن رابطه آلمان و یونان انجام خواهیم داد. حمایت برلین از یونان به نفع دو کشور است.»

صدر اعظم آلمان روز گذشته در دیدار با آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان از فداکاری مردم این کشور در دوران بحران اقتصادی قدردانی کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل دوباره لرزید

مرگ مشکوک دختر ۱۵ ساله افغان در آلمان؛ والدین به ظن قتل فرزندشان بازداشت شدند

دانمارک-آلمان تنها در ۷ دقیقه با «فئمارنبلت»؛ طولانی‌ترین تونل زیرآبی جهان با خط راه‌آهن و چهار باند