ژاپن به پرداخت رشوه برای کسب میزبانی المپیک متهم شد

ژاپن به پرداخت رشوه برای کسب میزبانی المپیک متهم شد
Copyright  عکس از رویترز
نگارش از Euronews

مقام‌های قضائی فرانسه روز جمعه اعلام کردند که بررسی پرونده «نِکازو تاکِدا»، رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن به ظن پرداخت رشوه در جریان کسب میزبانی بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ میلادی توسط ژاپن آغاز شده است.

تحقیقات در مورد اتهام فسادمالی رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن آغاز شد.

مقام‌های قضائی فرانسه روز جمعه اعلام کردند که بررسی پرونده «نِکازو تاکِدا» به ظن پرداخت رشوه در جریان کسب میزبانی بازی‌های المپیک سال ۲۰۲۰ میلادی توسط ژاپن آغاز شده است.

آقای تاکدا در واکنش به انتشار این خبر، ضمن رد اتهام وارده از مردم ژاپن به دلیل این که آنها را نگران کرده، عذرخواهی و تاکید کرد که میزبانی ژاپن بر حمایت گسترده اعضاء هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک متکی بوده است. این مقام ژاپنی افزود با این حال برای روشن شدن حقیقت با مقام‌های قضائی فرانسه همکاری لازم را خواهد کرد.

در همین حال کمیته بین‌المللی المپیک نیز اعلام کرد که این کمیته از آغاز با مقام‌های قضائی فرانسه در ارتباط بود و کمیته اخلاقی این کمیته نیز پرونده مستقل دیگری را نیز برای آقای تاکدا گشوده است.

این کمیته در ادامه اطلاعیه خود تاکید کرده که همچنان احتمال تبرئه کامل رئیس کمیته ملی المپیک ژاپن وجود دارد.

بیشتر بخوانید:پرچم بازیهای المپیک به توکیو میزبان بعدی رسید

آقای تاکدا از سال ۲۰۱۲ میلادی عضو کمیته بین‌المللی المپیک بوده و ریاست کمیسیون بازاریابی این کمیته را نیز عهده‌دار بوده است.

در همین رابطه، پیشتر و در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز دادگاهی در فرانسه تحقیقات در مورد اتهام پرداخت رشوه ۲ میلیون دلاری ژاپن به یک شرکت مشاور سنگاپوری را آغاز کرد.

در جریان بررسی‌های این پرونده در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز آقای تاکدا مورد پرسش و پاسخ مقام‌های قضائی فرانسه قرار گرفته و تمامی اتهام‌های وارده را رد کرده بود.

توکیو در سال ۲۰۱۳ میلادی و در رقابت با استانبول ترکیه و مادرید اسپانیا به عنوان میزبان بازی های المپیک سال ۲۰۲۰ انتخاب شد.

بیشتر بخوانید:المپیک ۲۰۲۰ توکیو همچنان در زیر سایه ابهام

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط