برکسیت؛ نگرانی‌های شدید فروشگاه‌های توزیع مواد غذایی بریتانیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برکسیت؛ نگرانی‌های شدید فروشگاه‌های توزیع مواد غذایی بریتانیا

بزرگترین فروشگاه توزیع مواد غذایی بریتانیا، تسکو، پنجشنبه هشدار داد در صورت نهایی شدن برکسیت بدون توافق با اتحادیه اروپا، بریتانیا با یک تنگنای عمده در زمینه تامین مواد غذایی تازه مواجه خواهد شد. این در حالی است که ۲۹ ماه مارس آینده، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نهایی خواهد شد.

این شرکت با انتشار یک بیانیه اعلام کرد که ذخائر غذایی زیادی برای فردای نهایی شدن برکسیت در انبارها قرارگرفته است.

نیمی از مواد غذایی تازه مصرفی بریتانیا که از سوی تسکو عرضه می شود از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می آید و با نهایی شدن برکسیت بدون توافق روند واردات مواد تازه غذایی به این کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

دیو لوئیس، مدیراجرایی تسکو به خبرنگاران گفت: « اگر برکسیت بدون احترام به توافق نهایی با اتحادیه اروپا اجرایی شود ورود مواد غذایی تازه بریتانیا با مشکلات بی سابقه ای مواجه خواهد شد.»

سینزبری، دومین فروشگاه زنجیره ای توزیع و فروش مواد غذایی بریتانیا چهارشنبه هشداری مشابه درباره نهایی شدن برکسیت بدون احترام به توافق با اتحادیه اروپا داده بود. سینزبری اعلام کرد که ۳۰ درصد از مواد غذایی این فروشگاه هم از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می آید.

مایک کوپ مدیر اجرایی این شرکت می گوید نهایی شدن برکسیت بدون توجه به توافق نهایی با اتحادیه اروپا اثرات مخربی برای بازار فروش و توزیع مواد غذایی در بریتانیا خواهد داشت.

بحث و بررسی مجلس عوام بریتانیا درباره توافق نهایی برکسیت هم چنان ادامه دارد و به گفته وزرای دولت ترزا می شانس کمی برای رای مثبت پارلمان به توافق نهایی برکسیت وجود خواهد داشت.

بدین ترتیب دو امکان بیشتر وجود ندارد، یا دولت بریتانیا استعفا می دهد و انتخابات مجدد برگزار می شود و یا اینکه دولت توافق پایانی با اتحادیه اروپا را نادیده می گیرد و کاملا از تعهدات خود به اتحادیه اروپا چشم پوشی می کند. این اتفاق می تواند در دراز مدت اثرات بسیار مخربی روی اقتصاد بریتانیا داشته باشد.