Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هواداران برگزاری همه‌پرسی مجدد برکسیت فعالیت‌های خود را بیشتر می‌کنند

هواداران برگزاری همه‌پرسی مجدد برکسیت فعالیت‌های خود را بیشتر می‌کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر پارلمان به توافق دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا رای ندهد مجلس عوام باید تا ۲۱ روز بعد با رای اعتماد به دولت درباره ادامه این روند تصمیم بگیرد.

آگهی

در حالی که تردیدها درباره رای مثبت پارلمان بریتانیا به توافق برکسیت بالا گرفته است، گروهی از هواداران برگزاری همه‌پرسی مجدد درباره خروج این کشور از اتحادیه اروپا تلاش‌های خود را شدت بخشیده‌اند.

پس از مذاکرات بی‌سرانجام ماه‌های نوامبر و دسامبر در مجلس عوام بر سر توافق میان دولت محافظه‌کار ترزا می و اتحادیه اروپا برای اجرایی کردن برکسیت، قرار است پارلمان این کشور روز ۱۵ ژانویه به این طرح تاریخی رای دهد. اگر پارلمان به توافق دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا رای ندهد، مجلس عوام باید تا ۲۱ روز بعد با رای اعتماد به دولت، درباره ادامه این روند تصمیم بگیرند.

کنشگران سیاسی هوادار بازگشت بریتانیا که در کارزاری با نام «رای مردم» متشکل شده‌اند، معتقدند با توجه به رای دیوان دادگستری اروپا مبنی بر امکان لغو یک‌جانبه برکسیت از سوی این کشور و عدم اجماع در پارلمان بر سر این مساله، می‌توان طرح برکسیت را در اواسط ماه فوریه، بار دیگر به همه‌پرسی گذاشت.

بیشتر بخوانید:

دولت ترزا می، با وجود مخالفت شماری از اعضای حزب محافظه‌کار و همچنین حزب اتحاد دموکرات ایرلند شمالی همچنان امیدوار است تا توافق برکسیت را با رای پارلمان اجرایی کند. خانم می بارها تاکید کرده که حاضر به برگزاری رفراندوم مجدد درباره جدایی از اتحادیه اروپا نیست.

فعالان کارزار «رای مردم» می‌گویند در صورت برگزاری همه‌پرسی جدید، دولت بریتانیا باید بار دیگر از اتحادیه اروپا برای تصمیم‌گیری درباره خروج از این نهاد یا دست‌کم چگونگی این جدایی، زمان بخواهد.

رهبران اتحادیه اروپا از زمان رای مثبت اکثریت شهروندان بریتانیایی به برکسیت اعلام کرده بودند با برگزاری همه‌پرسی جدید مخالفند و بریتانیا باید هزینه سنگین این تصمیم را بپردازد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش سران اتحادیه اروپا به رد توافق برکسیت

نخست وزیر بریتانیا توافق برکسیت را در مجلس عوام به رای می‌گذارد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند