Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر خارجه دانمارک: اروپا وزارت اطلاعات ایران را به اتهام طرح ترور تحریم می‌کند

وزیر خارجه دانمارک: اروپا وزارت اطلاعات ایران را به اتهام طرح ترور تحریم می‌کند
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اتحادیه اروپا هم‌اکنون پذیرفت که وزارت اطلاعات ایران را به دلیل طرح نقشه‌های ترور در خاک اروپا تحریم کند. این هشدار مهمی از سوی اتحادیه است که ما چنین رفتارهایی را در اروپا نمی‌پذیریم.»

آگهی

به گفته آندرس ساموئلسن، وزیر خارجه دانمارک اتحادیه اروپا با تحریم وزارت اطلاعات ایران به دلیل تلاش و طرح نقشه برای ترور در خاک کشورهای عضو این اتحادیه موافقت کرده است.

آقای ساموئلسن روز سه‌شنبه ۱۸ دی با اعلام این مطلب در توییتر نوشت: «اتحادیه اروپا هم‌اکنون پذیرفت که وزارت اطلاعات ایران را به دلیل طرح نقشه‌های ترور در خاک اروپا تحریم کند. این هشدار مهمی از سوی اتحادیه است که ما چنین رفتارهایی را در اروپا نمی‌پذیریم.»

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۸ آبان گذشته توافق کرده بودند که ایرانیان دخیل در پرونده ترور دانمارک و فرانسه را مشمول تحریم‌های اقتصادی قرار دهند.

حدود چهار ماه پیش مقام‌های دانمارک اعلام کردند که دستگاه اطلاعاتی ایران در تلاش بوده تا رهبر یک گروه جدایی‌طلب عرب در این کشور را ترور کند. در پی افشای این طرح، دانمارک سفیرش را از تهران فرا خواند و مقامات این کشور اعلام کردند که پرونده را به اتحادیه اروپا خواهند برد.

اخبار مربوط به تلاش تهران برای حذف یا دستگیری جدایی‌طلبان در داخل و خارج کشور مدتی پس از حمله مرگبار افراد مسلح به مراسم رژه ارتش ایران در اهواز در سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق منتشر شد. در آن حمله تروریستی که ایران آن را به گروه جدایی‌طلب عرب موسوم به «الاحوازیه» نسبت داد، دست کم ۲۵ نفر کشته شدند. ایران در همان زمان به بریتانیا، دانمارک و نروژ به دلیل پناه دادن به اعضای این گروه هشدار داد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه ۱۱ مرداد اعلام کرد دست داشتن وزارت اطلاعات ایران در «طرح لو رفته بمب‌گذاری» روز نهم تیر در اجتماع گروه مجاهدین خلق در پاریس را مسجل خواند. فرانسه پس از آن یک دیپلمات ایرانی را از خاک خود اخراج و اعلام کرد دارایی‌های اداره امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران را به مدت شش ماه توقیف می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح «حمله در خاک دانمارک»؛ نروژ سفیر ایران را به وزارت خارجه احضار کرد

ترکیب جدید پارلمان اروپا و جمهوری اسلامی؛ تاثیر خیزش راست‌گرایان بر سیاست بروکسل در قبال تهران چیست؟

پیروزی راست افراطی یا تسلط چپ ها و سبزها بر پارلمان اروپا؛ کدام یک برای جمهوری اسلامی بهتر است؟