پیشنهاد ترامپ برای پایان بن‌بست سیاسی: دیوار فولادی بسازیم

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
پیشنهاد ترامپ برای پایان بن‌بست سیاسی: دیوار فولادی بسازیم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که از تصمیم خود برای احداث دیوار مرزی با مکزیک کوتاه نخواهد آمد.

وی شامگاه یکشنبه ۱۶ دی مه با اعلام این مطلب در عین حال افزود که بر اساس توافقی «احتمالی» با نمایندگان حزب دموکرات، دیوار مرزی در جنوب این کشور از جنس فولاد ساخته خواهد شد، نه بتن.

نمایندگان حزب دموکرات در کنگره آمریکا در اواخر سال میلادی گذشته با تصویب بودجه احداث دیوار مد نظر ترامپ موافقت نکردند و از همان زمان با تعطیلی بخشی از دولت، بن‌بست سیاسی در ایالات متحده آغاز شد. اکنون بیش از دو هفته است که صدها هزار تن از کارکنان دولت فدرال بیکار شده و حقوق دریافت نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید:

دونالد ترامپ ظاهرا این سخنان را برای خروج از بن‌بست سیاسی در کشورش ایراد کرده است. وی با این حال نسبت به نتیجه مثبت گفتگوهای آتی با نمایندگان کنگره اظهار بدبینی کرد. قرار است نمایندگان کنگره روز یکشنبه آینده با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا دیدار و در مورد این مسئله گفتگو کنند.

کارشناسان سیاسی نیز هنوز نسبت به پایان تعطیلی موقت دولت آمریکا خوش‌بین نیستند زیرا کاخ سفید به تازگی اعلام کرد که این تعطیلی ممکن است تا مدتی ادامه داشته باشد.

کاخ سفید در عین حال گفته است که پیشنهاد دیوار فولادی به مثابه دادن «شاخه زیتون صلح» به دموکرات‌ها است. اما ظاهرا مسئولان حزب دموکرات آمریکا به این راضی نیستند و امتیازات دیگری از جمله پذیرش اقامت مهاجرانی که در کودکی به آمریکا آورده شده‌اند را از دولت آقای ترامپ طلب خواهند کرد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید