انتخابات ریاست جمهوری کنگو؛ کلسیای کاتولیک نام برنده را می داند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 انتخابات ریاست جمهوری کنگو؛ کلسیای کاتولیک نام برنده را می داند

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه برای بررسی انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری دمکراتیک کنگو پشت درهای بسته تشکیل جلسه داد. این درحالست که نتایج این انتخابات تاریخی در کنگو هنوز به صورت رسمی منتشر نشده است

نشست شورای امنیت به درخواست فرانسه صورت گرفت. اتحادیه های اروپا و آفریقا پیشتر از مقامات جمهوری دمکراتیک کنگو خواسته اند به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که قرار است روز یکشنبه منتشر شود، احترام بگذارند.

این درحالیست که به گفته برخی منابع در این کشور آفریقایی انتشار رسمی نتایج انتخابات که به روز ششم ژانویه موکول شده بود احتمالا به تعویق خواهد افتاد.

قدرت های غربی امیدوارند که این کشور نخستین تغییر مسالمت آمیز در سطح ریاست قوه اجرایی را پس از رسیدن به استقلال در سال ۱۹۶۰ به آرامی سپری کند.

ژوزف کابیلا، که از سال ۲۰۰۱ قدرت را در این کشور در دست دارد برای انتخاب مجدد اعلام نامزدی نکرده بود و بالطبع در فهرست نامزدهای ریاست جمهوری قرار نداشت. در این فهرست نام ۲۱ نامزد به چشم می خورد که از میان آنها رمضانی شاداری، وزیر سابق کشور و نماینده قدرت حاکمه از یک سو و فلیکس تشیسکدی، رهبر حزب اپوزیسیون کنگو از سوی دیگر خود را برنده انتخابات می دانند.

فلیکس تشیسکدی، رهبر اپوزیسیون کنگو هنگام رای دادن

کلسیای کاتولیک کنگو که از نفوذ زیادی در این کشور برخوردار است روز پنجشنبه اعلام کرد که از نام برنده انتخابات آگاهی دارد. این کلیسا پیشتر ناظرانی را برای بررسی روند انتخابات به پای صندوق های رای فرستاده بود.

مجمع اسقف های کلسیای کاتولیک در جمهوری دمکراتیک کنگو با اعلام این مطلب از کمیسیون انتخاباتی این کشور خواسته است با رعایت حقیقت و عدالت اقدام به اعلام نتایج انتخابات کند.

این درحالیست که کمیسیون انتخاباتی پیش از این اعلام کرده بود که اعلام نتایج انتخابات ممکن است به دلیل مشکلات لجستیکی به تعویق بیافتد.

ایالات متحده آمریکا نیز روز پنجشنبه از مسئولان برگزاری انتخابات در جمهوری دمکراتیک کنگو خواست با انتشار نتایج دقیق و منطبق با واقعیت به انتخاب مردم این کشور احترام بگذارند. واشنگتن تهدید کرده است که در غیر این صورت تحریم هایی بر ضد این کشور وضع خواهد کرد.

سفیر آفریقای جنوبی در سازمان ملل متحد پیش از نشست شورای امنیت به خبرنگاران گفت که در طول فرایند بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری کنگو جهان بایست «صبوری زیادی» از خود نشان دهد.

اعضای شورای امنیت در این نشست قرار بود پیش از هرگونه بحث و گفتگو در این خصوص به گزارش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به جمهوری دمکراتیک کنگو گوش فرا دهند.

انتخابات ریاست جمهوری در کنگو بارها به دلایل مختلف به تاخیر افتاد و در طول فرایند برگزاری نیز با خشونت هایی همراه شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید