Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش ظریف به وزیر خارجه آمریکا: تهدید، تهدید می‌آورد و مدارا، مدارا

واکنش ظریف به وزیر خارجه آمریکا: تهدید، تهدید می‌آورد و مدارا، مدارا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«به رژیم {ایران} توصیه می کنیم تا در این پرتاب های {فضایی} تحریک آمیز تجدیدنظر کند و تمامی فعالیت های مرتبط با موشکهای بالستیک را در راستای جلوگیری از انزوای دیپلماتیک و اقتصادی بیشتر متوقف کند.»

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه درباره ادامه برنامه فضایی ایران و انجام آزمایش های موشکی به تهران هشدار داد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در تویت به او پاسخ داده و تاکید کرده «تهدید، تهدید می‌آورد و مُدارا، مُدارا به همراه دارد.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه از تهران خواست که تمامی فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک خود را متوقف کند. مایک پمپئو اظهار داشت: «ایالات متحده کنار نخواهد کشید تا تماشاگر سیاست‌های مخرب ایران باشد که ثبات و امنیت جهانی را با خطر مواجه می کند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

وی افزود: «به رژیم [ایران] توصیه می کنیم تا در این پرتاب های [فضایی] تحریک آمیز تجدیدنظر کند و تمامی فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک را در راستای جلوگیری از انزوای دیپلماتیک و اقتصادی بیشتر متوقف کند.»

به گفته وزیر خارجه آمریکا کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان نیز به همراه واشنگتن اعلام کرده‌اند که برنامه ایران برای پرتاب‌های فضایی با استفاده از موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مغایرت دارد.

پاسخ ظریف به پمپئو

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در تویترش به پمپئو پاسخ داده است: « پرتاب ماهواره‌برها و آزمایش‌های موشکی توسط ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ نیست. آمریکا خود نقض قطعنامه را در کارنامه دارد و در جایگاهی نیست که بخواهد به دیگران توصیه کند. برای یادآوری به طرف آمریکایی؛ نخست اینکه قطعنامه ۱۹۲۹ دیگر وجود ندارد و دوم اینکه تهدید، تهدید می‌آورد و مُدارا، مُدارا به همراه دارد.»

هشدار مایک پمپئو به ایران واکنشی به احتمال پرتاب سه ماهواره فضایی ایران به فضا محسوب می شود.

مایک پمپئو در سخنان روز پنجشنبه خود ایران را متهم کرد که از زمان تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت چند بار دست به آزمایش موشک های بالستیک زده است. به گفته وزیر خارجه آمریکا ایران روز اول دسامبر گذشته (۱۰ آذر) دست به آزمایش یک موشک بالستیک میان برد با قابلیت حمل چند کلاهک زد.

سپاه پاسداران ایران پیش از این در واکنش به ادعای آمریکا آزمایش یک موشک بالستیک را تائید کرده بود. ایران در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ دست به آزمایش موشکی زده بود که قابلیت قرار دادن ماهواره در فضا را داشت. واشنگتن در آن زمان به این اقدام تهران را «تحریک آمیز» خوانده بود.

ایران بر جنبه «صلح آمیز» برنامه فضایی خود تاکید می‌کند.

بیشتر بخوانید: **سپاه آزمایش موشک بالستیک را تائید کرد**

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایجاد کانال مالی سوئیس با ایران در اسرع وقت

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی

وزیر دفاع آمریکا: شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران توانمندی فراوانی دارند، من بیشترش را دارم