ترامپ: در گفتگوهای تجاری چین و آمریکا «یک پیشرفت بزرگ» حاصل شده است

ترامپ: در گفتگوهای تجاری چین و آمریکا «یک پیشرفت بزرگ» حاصل شده است
Copyright US Embassy Canberra
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با بی‌نتیجه ماندن جنگ تجاری، روسای جمهور دو کشور موافقت کردند که تحمیل تعرفه‌های تجاری جدید را از ابتدای ماه دسامبر برای ۹۰ روی به تعویق بیندازند و در این مدت مذاکراتی را برای رفع تنش‌ها آغاز کنند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از احتمال بهبود روابط تجاری با چین و رسیدن به «یک پیشرفت بزرگ» در راه حل اختلافات خبر داد.

او روز شنبه پس از گفتگوی تلفنی با همتای چینی خود، در یک پیام توییتری نوشت: «تماس طولانی و بسیار خوبی با آقای شی، رئیس جمهوری چین داشتم. توافقات به خوبی پیش می‌رود و اگر به سرانجام برسد، بسیار جامع بوده و تمام موضوعات، حوزه‌ها و نقاط اختلاف را دربر می‌گیرد. پیشرفت بزرگی بوجود آمده است.»

دو کشور چین و ایالات متحده آمریکا از ژوئن ۲۰۱۸ میلادی جنگ تجاری را آغاز کردند؛ جنگی که تاثیرات مخربی بر بازارهای مالی گذاشت و با ایجاد یک جنگ تعرفه‌ای بی پایان، وضعیت صادرات و واردات کالاهایی به ارزش صدها میلیارد دلار را میان این دو کشور بزرگ مختل کرد.

با بی‌نتیجه ماندن این جنگ تجاری، سرانجام روسای جمهور هر دو کشور تصمیم به برقراری آتش بس گرفتند. آنها همچنین موافقت کردند تا تحمیل تعرفه‌های تجاری جدید را از ابتدای ماه دسامبر برای ۹۰ روی به تعویق بیندازند و در این مدت مذاکراتی را برای رفع تنش‌ها آغاز کنند.

خوشبینی طرف چینی

رسانه‌های دولتی چین نیز با انتشار خبر گفتگوی تلفنی دو رئیس جمهور، از قول شی چین پینگ اعلام کردند که تیم‌های هر دو کشور در تلاشند تا توافق‌هایی را که با دونالد ترامپ حاصل شده، عملی کنند. رئیس جمهوری چین تاکید کرده است که در صورت عملی شدن این توافق‌ها، منافع آن به کل جهان خواهد رسید.

علاوه بر این، وزارت خارجه چین روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پکن خواستار همکاری با واشنگتن برای اجرایی کردن توافق‌هایی است که در جریان دیدار رهبران دو کشور در آرژانتین حاصل شده است.

سخنگوی این وزارتخانه با اشاره به این‌که اگرچه روابط دو کشور «طوفانی» بوده اما اکنون از این مرحله عبور کرده، اعلام کرد که ایجاد یک رابطۀ سالم میان دو کشور هم به نفع آنها و هم به نفع ثبات جهانی است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: چین فورا تعرفه‌ها بر روی محصولات کشاورزی را لغو کند

نقش هند در افغانستان؛ دهلی سخنان تمسخرآمیز ترامپ را محکوم کرد

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید