Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برکسیت در سالی که گذشت

برکسیت در سالی که گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

همچنانکه هر دو طرف برای بهترین شرایط بعد از طلاق با هم دعوا می‌کردند ترزا می گفت به دنبال آن است که بعد از برکسیت روابطه خاصی با اروپا داشته باشد.

آگهی

سال ۲۰۱۸ شاهد تظاهرات،‌ مذاکره‌ها و استعفاها در زمینه برکسیت بود. کمتر روزی بود که شکاف بیشتر میان اروپا و بریتانیا مثل زوجی که طلاق می‌گیرند بیشتر نشود.

همچنانکه هر دو طرف برای بهترین شرایط بعد از طلاق با هم دعوا می‌کردند ترزا می گفت به دنبال آن است که بعد از برکسیت روابطه خاصی با اروپا داشته باشد. ترزا می گفت: «این همکاری آینده فقط به منافع بریتانیا مربوط نمی‌شود بلکه به منافع وسیع‌تر اتحادیه اروپا هم مربوط است.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

مذاکره‌کنندگان بریتانیایی با وعده‌های خوب راهی بروکسل شدند. اما بعد از مدتی استعفا دادند.

دیوید دیویس، سرپرست مذاکرات برکسیت بریتانیا گفت: «در زمینه کلیات خروج بریتانیا پیشرفت سریعی داشتیم. بر سر متن قانونی به توافق رسیدیم و سرفصل‌های آن را نهایی کردیم.» دومنیک راب، هم افزود: «من به دنبال فشرده کردن و سرعت بخشیدن به مذاکرات هستم تا بتوانیم به بهترین توافق ممکن برسیم.»

اما مسأله چالش‌برانگیز مرز ایرلند نقطه‌ حساسی بود. به علاوه آینده تجارت و صنعت شیلات و ماهیگیری در آبهای مرزی هم مطرح بود.

همچنانکه کشمکش ادامه داشت اتحادیه اروپا به بریتانیا هشدار داد که امتیاز ویژه‌ای در کار نیست. در ماه سپتامبر رهبران اروپا به ترزا می گفتند طرحش برای برکسیت جاه طلبانه است و عرصه برای خانم می تنگ شد.

بیشتر بخوانید:

اتحاد مردم انگلستان و اسکاتلند در سایه برکسیت

بیم‌ و امیدها بر سر برکسیت در آستانه نشست سران اتحادیه اروپا

شهروندان مرز ولز و انگلستان از توافق برکسیت راضی نیستند

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت: «پیشنهادها پذیرفتنی نیست به ویژه در زمینه تجاری.»

اما در بریتانیا تظاهرات ضد برکسیت به راه افتاد و تعدادی از اعضای کابینه استعفا دادند و اختلاف بر سر طرح او بالا گرفت. اما می تا ماه نوامبر مقاومت کرد تا سرانجام رهبران اروپا از طرح او و بیانیه‌ سیاسی همکاری‌های آینده دو طرف حمایت کردند.

ترزا می سرانجام اعلام کرد: «مجلس قبل از کریسمس این طرح را به ر‌أی می‌گذارد.همه چیز به این بستگی دارد که آیا ما با هم به سوی آینده‌ای روشنتر خواهیم رفت یا به سوی تفرقه و عدم اطمینان.»

همچنانکه می در خانه با حمله روبرو بود اروپا هم به او پیغام داد که یا حالا یا هیچوقت. ژان کلود یونکر اعلام کرد:«این بهترین توافق ممکن برای بریتانیا و اروپا است. این تنها توافق ممکن است.»

آیا توافق ترزا می در پارلمان ر‌أی خواهد آورد یا به شکست بزرگ برای او تبدیل خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان دادگستری اروپا: بریتانیا می‌تواند به‌طور یک‌جانبه برکسیت را لغو کند

دانستنی‌ها؛ بریتانیا از عضویت در اتحادیه اروپا تا برکسیت

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند