Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

عذرخواهی ستاره آمریکایی بسکتبال به خاطر شعر «پول‌ یهودی»

عذرخواهی ستاره آمریکایی بسکتبال به خاطر شعر «پول‌ یهودی»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر کسی را رنجاندم، واقعا متاسفم. من قصد بدی نداشتم. وقتی در ماشین رانندگی می کنم به موسیقی رپ گوش می‌کنم و تصور کردم در واقع پول یهودی یک تعریف و تمجید است.»

آگهی

لبران جیمز، بازیکن آمریکایی بسکتبال به خاطر به اشتراک گذاشتن اشعاری با مفهوم «پول یهودی» عذرخواهی کرد.

این بازیکن سرشناس در عذرخواهی خود گفت که تصور می‌کرده «پول یهودی» تمجید و تعریف از یهودیان است.

آقای جیمز در صفحه اینستاگرام خود که بیش از ۴۵ میلیون دنبال‌کننده دارد، اشعاری از یک خواننده رپ آمریکایی به اشتراک گذاشته بود که در آن از مفاهیم ضد یهودی استفاده شده است.

یک روزنامه‌نگار آمریکایی با اشاره به پیشینه کلیشه «یهودیان پول‌دار و پول یهودی» به لبران جیمز یادآوری کرد که در دوران آلمان نازی با انتشار چنین کلیشه‌هایی، جو حاکم بر جامعه آلمان را بر ضد یهودیان آماده کردند.

لبران جیمز به دنبال حواشی پیش‌آمده در مورد این پست اینستاگرامی در مصاحبه‌ای با شبکه ورزشی آمریکا عذرخواهی کرد و گفت: «اگر کسی را رنجاندم واقعا متاسفم. من قصد بدی نداشتم. وقتی رانندگی می‌کنم به موسیقی رپ گوش می‌دهم و تصور کردم در واقع پول یهودی به نوعی تعریف و تمجید است.»

در قسمتی از شعر رپ به اشتراک گذاشته توسط این بسکتبالیست ان‌بی‌ای، گفته شده بود: «هر نوع پول یهودی را قبول می‌کنیم چون کوشر است.» کوشر اصطلاحی است که در آیین یهود برای مواد غذایی که یهودیان مجاز به استفاده آن هستند به کار می رود. معادل این کلمه در اسلام، حلال است.

لبران جیمز که گفته می شود یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تاریخ بسکتبال آمریکا است در میان جامعه آمریکایی‌هایی آفریقایی تبار به عنوان کنشگران حقوق سیاه‌پوستان شناخته می‌شود و از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ به ریاست جمهوری، بارها او را به خاطر رفتار نژادپرستانه نقد کرده است.

چندی پیش آقای جیمز با اشاره به لیگ ملی فوتبال آمریکا گفته بود: «صاحبان فوتبال آمریکایی یک مشت مرد سفید پوست هستند که تفکرات دوران برده‌داری را هنوز با خود دارند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یهودی ستیزی در ایتالیا؛۸۰ سال پس از «شب بلورین»‌ کشتار یهودی‌ها

افزایش یهودی ستیزی در اروپا؛ مهاجرت روزافزون یهودیان فرانسه به اسرائیل

از ماموریت قناری تا کلاغ سیاه؛ به راه افتادن کارزار ارعاب در فضای مجازی علیه حامیان اسرائیل و فلسطین