باستان شناسان احتمالا یک پایگاه نظامیِ هخامنشیان را در اسرائیل کشف کردند

باستان شناسان احتمالا یک پایگاه نظامیِ هخامنشیان را در اسرائیل کشف کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گمان می‌رود این پایگاه نظامی متعلق به ارتش کمبوجیه، بزرگترین پسر کوروش کبیر باشد.

آگهی

باستان شناسان توانستند یک پایگاه نظامی را در شمال اسرائیل در نزدیکی شهر عکا کشف کنند که به‌نظر می‌رسد متعلق به نظامیان ارتش کمبوجیه در دوران ایران باستان باشد. 

کارشناسان باستان شناسی قدمت این پایگاه را به حدود ۲۵۰۰ سال پیش و دوران حکمرانی هخامنشیان بر ایران زمین برآورد کرده‌اند. 

طبق گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتض، گمان می‌رود این پایگاه نظامی که در سایت باستان شناسی «تل كيسون» قرار دارد، متعلق به نظامیان ارتش کمبوجیه، بزرگترین پسر کوروش کبیر باشد و در جریان حملات ایرانیان به مصر باستان در سالهای ۵۲۰ قبل از میلاد ساخته شده باشد.

بر اساس مطالعات انجام شده، احتمالا کمبوجیه در این پایگاه ارتش خود را جمع و سپس از این منطقه به سرزمین‌های تحت قلمرو پادشاهان نیل حمله کرده است.

حفاری‌های این منطقه تحت نظارت تیمی از پژوهشگران دانشگاه شیکاگو و در دو مرحله انجام شد؛ مرحله اول حفاری‌ها به سال ۲۰۱۶ میلادی برمی‌گردد و مرحله دوم آن نیز در سال ۲۰۱۸ انجام شده است.

پادشاهی هخامنشی در سالهای ۵۸۰ قبل از میلاد توسط کوروش کبیر و پس از غلبۀ او بر مادها، لیدی‌ها و کلدانی‌ها بنیان گذاشته شد. کمبوجیه پسر ارشد او نیز رویای پدر و حکمرانی بر کل منطقه را در سر داشت.

بر اساس یافته‌های باستان شناسی، به دلیل استراتژیک بودن این منطقه، حتی پس از حمله به مصر نیز ایرانیان بطور گسترده از این پایگاه استفاده کرده و علاوه بر استفاده نظامی، آن را به یک مرکز بزرگ فعالیتهای اداری تبدیل کرده‌ بودند.

باستان شناسان توانسته‌اند در این پایگاه اشیائی مانند شیشه‌های سرامیکی و ظرفهای سفالین پخت و پز نیز پیدا کنند. آنها می‌گویند که کشفیاتشان در این منطقه دربارۀ ارتش کمبوجیه با اطلاعاتی که در منابع باستانی از جمله تاریخ هرودت آمده، همخوانی دارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محققان دلیل نابودی «ونیز عصر حجر» چین در ۵ هزار سال پیش را کشف کردند

سرباز هخامنشی از آمریکا تا ایران

یک کاخ دوره هخامنشی در خراسان کشف شد