آتش بس شکننده در یمن؛ دو طرف درگیر یکدیگر را سرزنش می کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آتش بس شکننده در یمن؛ دو طرف درگیر یکدیگر را سرزنش می کنند

طرف های درگیر جنگ داخلی یمن در شهر بندری حدیده یکدیگر را به اقدام برای شکستن آتش بس متهم می کنند.

شامگاه سه شنبه ۱۸ دسامبر (۲۷ دسامبر) ساکنان حومه شرقی و جنوبی حدیده از صدای شلیک خمپاره و درگیری یک ساعته خبر دادند.

آتش بس میان شبه نظامیان حوثی و نیروهای وفادار به دولت از ۳ بامداد سه شنبه آغاز شده است.

سازمان ملل قرار است روز چهارشنبه ۱۹ دسامبر با طرف‌های درگیر جنگ داخلی در یمن به صورت ویدیویی درباره خروج نیروها از شهر بندری حدیده مذاکره کند.

تلویزیون المسیره وابسته به نیروهای حوثی، ائتلاف عربی را متهم به برهم زدن آتش کرد.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر، خبرگزاری امارات به نقل از یک منبع یمنی مدعی شد نیروهای حوثی به سمت بیمارستانی در حومه شرقی حدیده، خمپاره و موشک پرتاب کردند.

یک منبع نزدیک به نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر سازمان ملل هر چه زودتر وارد حدیده نشود، موقعیت به دست آمده از دست خواهد رفت و توافق آتش بس شکست می خورد.»

رویترز
نیروهای حوثی در حال برگزاری مراسم رقص در جهت اعلام حمایت از جنبش خودرویترز

طبق توافق آتش بس که هفته گذشته در سوئد به دست آمد، ناظران بین المللی وارد شهر استراتژیک حدیده خواهند شد و بر خروج تمام نیروهای مسلح از این شهر نظارت خواهند کرد. عقب نشینی این نیروها قرار است بیست و یک روز بعد از شروع آتش بس به پایان برسد.

کمیته بین المللی صلیب سرخ از تهیه فهرستی با نام شانزده هزار اسیر برای تبادل میان طرف های درگیر جنگ داخلی یمن خبر داد و افزود این فهرست نام اسرای خارجی و کسانی که بیرون از یمن دستگیر شده‌اند را نیز دربر می گیرد.

شورای امنیت سازمان ملل برای صدور قطعنامه ای جهات نظارت بر آتش بس و خروج نیروها از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان خواسته است تا پیشنهادهای خود را تا پایان ماه جاری ارائه دهد.