Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بابک احمدی: چه خوب که شاملو این روزها را ندید

تصویر از سیف‌الله صمدی
تصویر از سیف‌الله صمدی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چهارمین دوره از جایزه شعر شاملو چهارشنبه ۲۱ آذر در باغ موقوفات دکتر محمود افشار برگزار شد. در این نشست موسسه‌ الف. بامداد از شاعران جوان برگزیده تقدیر کرد. آیدا سرکیسیان همسر احمد شاملو یکی از برگزار کنندگان اصلی این نشست است.

آگهی

چهارمین دوره از جایزه شعر شاملو چهارشنبه ۲۱ آذر در باغ موقوفات دکتر محمود افشار برگزار شد. در این نشست موسسه‌ الف. بامداد از شاعران جوان برگزیده تقدیر کرد. آیدا سرکیسیان همسر احمد شاملو یکی از برگزار کنندگان اصلی این نشست است. با این حال کمتر حرف می‌ز‌ند و علاقه ندارد از او تصویری ثبت شود. امسال هم آیدا در چند ردیف اول گردهمایی به چشم نمی‌خورد. پشت یک ستون در ردیف چهارم نشسته بود و از دور برنامه را دنبال می‌کرد. برنامه‌ای که در‌ آن بابک احمدی سخنرانی کرد و جایی لابه‌لای حرف‌هایش گفت: «خوب شد شاملو رفت. خوب شد که رفت و هفت هشت سال حکومت احمدی‌نژاد را ندید. بعدش را هم ندید. دزدی‌های حاکم‌ها را ندید. گرسنگی‌های پایین‌های جامعه را ندید. ندید جوان‌هایی دنبال مومیایی رضاشاه افتادند. خوب شد رفت و این روزهای نکبت‌بار را ندید.»

عکس از سیف‌الله صمدیان

لحن بابک احمدی‌ عصبانی و تلخ بود. در مورد رضا براهنی هم گفت: «امروز تولد براهنی هم هست. که خیلی دور شده از ما، شاید دیگر ما را نشناسد، شاید اصلا نداند اهل کجاست. او هم مثل خیلی از بزرگان دیگر ما را ساخت.»

چهار شاعر بزرگ

او در ادامه به چهار شاعر قرن بیستم اشاره کرد و اینکه «این چهار نفر از جهاتی خیلی به هم شبیه اند. اگرچه احتمالا دور از هم و بی‌خبر از هم بودند، پابلو نرودا، لویی آراگون، ناظم حکمت و احمد شاملو. همه چپ‌گرا بودند. شاملو از حزب‌ توده برید اما از سوسیالیسم نبرید. پای اعتقاداتش ماند. هر چهار شاعر، عاشقانه های بی‌نظیری داشتند.»

بابک احمدی همچنین درباره قدرت ادبیاتی شعر شاملو گفت: «هیچ شاعری بعد از نیما به جز شاملو وسعت زبان فارسی را نمی‌شناخت. شاملو ساختار دستوری جدیدی در شعر ایجاد کرد و دانش عظیمی از ادبیات کلاسیک فارسی داشت.»

جامعه شعر را پس می‌زند

این منتقد هنری همچنین تاکید کرد: «الان هم شاعران خوب کم نداریم اما جامعه شعر را پس می‌زند و شعر نمی‌تواند نقش اجتماعی خود را ایفا کند.» او در مورد اهمیت شعر ناظم حکمت نیز گفت: «شعر ناظم حکمت چنان به زبان مردم نزدیک بود که در روستاهای ترکیه شعرهایش را از بر می‌خوانند و گمان می‌کردند که از نسل‌های پیشین به آن‌ها رسیده است.»

در این مراسم سیف‌الله صمدیان نیز با عکس‌هایش حاضر بود. عکس‌هایی که از سال ۷۰ گرفته شده و حالا در قالب نمایشگاهی در کنار مراسم چهارمین جایزه شعر شاملو پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

سیف‌الله صمدیان، عکاس

همچنین در این مراسم فیلم کوتاهی از عکس‌های سیف‌الله صمدیان نمایش داده شد. تصاویری که با مجوز ایشان در ویدیوی یورونیوز از آن استفاده شده است.

برندگان جایزه امسال

در مراسم پایانی چهارمین دوره این جایزه که روز چهارشنبه، ۲۱ آذرماه در کانون زبان پارسی برگزار شد مجموعه شعر «خط سیاه، متروی لندن» سروده علیرضا آبیز (کتاب فانوس) به عنوان برگزیده معرفی شد. همچنین «اسفندیاری در چشم چپ» سروده آنا رضایی (نشر هشت)، «نامه‌هایی از کازابلانکا» سروده شهریار بزرگ‌مهر (انتشارات آنیما) و «بی‌نظمی» سروده آرمین یوسفی (نشر چشمه) به عنوان آثار شایسته تقدیر معرفی شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جایزه شاملو را موسسه الف.بامداد برگزار می‌کند. مؤسسه فرهنگی پژوهشی الف. بامداد به مدیریت سرپرستان آثار احمد شاملو، آیدا سرکیسیان و ع. پاشایی، برای نظارت بر چاپ و انتشار آثار، راه‌اندازی خانه موزه بامداد، دیجیتالی کردن کتاب کوچه و دیگر امور مرتبط در پاییز ۱۳۹۰ تأسیس شده‌است. این موسسه از سال ۱۳۹۴ جایزه شعر احمد شاملو را برگزار کرده و کتاب شعر برگزیده سال را انتخاب و معرفی می‌کند.

نشرچشمه، موسسه انتشارات نگاه، انتشارات مازیار، کتاب پارسه و نشر ثالث امسال از برگزاری چهارمین دوره جایزه شعر شاملو حمایت کردند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غم نومه‌ي فریدون، روایتی تازه به سیاق شهر قصه

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد