Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تیراندازی در استراسبورگ دست کم ۳ کشته و ۱۳ مجروح برجای گذاشت

تیراندازی در مرکز شهر استراسبورگ
تیراندازی در مرکز شهر استراسبورگ Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش های تازه حاکی از آن است که عامل تیراندازی پیش از فرار بر اثر شلیک نیروی های نظامی زخمی شده است. گفته می شود او مسلح به سلاح خودکار است و هم اکنون تبادل آتش میان وی و نیروهای امنیتی در محلی که مخفی شده ادامه دارد.

آگهی

تیراندازی مرگبار در شهر استراسبورگ واقع در شمال شرق فرانسه ۳ کشته و ۱۳ مجروح بر جای گذاشت.

این تیراندازی حدود ساعت ۲۰:۴۵ شامگاه سه‌شنبه ۲۰ آذر در مرکز شهر استراسبورگ و در نزدیکی بازار معروف کریسمس این شهر روی داده است. شاهدان محلی می گویند تیراندازی حدود ده دقیقه به طول انجامیده است.

بر اساس آخرین خبرها هویت عامل تیراندازی که ماموران امنیتی در پی یافتن و دستگیری وی هستند، شناسایی شده است. او مردی ۲۹ ساله به نام شریف. س است که در استراسبورگ به دنیا آمده است.

شهردار استراسبورگ پیشتر اعلام کرده بود که چندین نفر بر اثر این تیراندازی زخمی شده‌اند. این درحالی است که منابع پلیس و فرمانداری تعداد زخمی‌ها را ۱۳ نفر اعلام کرده‌اند.

شاهدان محلی نیز تاکید کرده‌اند حداقل یک نفر را به حالت افتاده بر روی زمین دیده‌اند که احتمالا بر اثر گلوله جان باخته است. به گزارش رسانه‌ها و مسئولان شهری، عامل تیراندازی موفق به فرار شده است.

فرمانداری منطقه استراسبورگ و منابع پلیس احتمال «تروریستی» بودن حادثه را بسیار محتمل توصف کرده‌اند. بخش ویژه ضد تروریستی دادستانی پاریس نیز اعلام کرده است که تحقیق درباره این حادثه را آغاز کرده است.

عامل تیراندازی استراسبورگ همچنین دارای پرونده امنیتی و شناخته شده توسط سرویس‌های اطلاعاتی به جهت گرایش به جریان‌های بنیادگراست. نام او در فهرست امنیتی افراد خطرناک پلیس فرانسه موسوم به «فهرست اس» ثبت شده است. بنا براعلام فرمانداری استراسبورگ، مأموران ژاندارمری بامداد سه‌شنبه به منزل این فرد رفته و در غیاب او در بازرسی از آن مکان یک نارنجک پیدا کرده بودند.

تازه‌ترین گزارش‌های منتشره در شامگاه سه‌شنبه حاکی از آن است که عامل تیراندازی پیش از فرار بر اثر شلیک نیروهای نظامی زخمی شده است. گفته می‌شود او مسلح به سلاح خودکار است و هم اکنون تبادل آتش میان وی و نیروهای امنیتی در محلی که مخفی شده ادامه دارد.

وزارت کشور فرانسه در ابتدای حادثه تیراندازی با انتشار توییتی از وقوع یک رویداد شدید امنیتی در استراسبورگ خبر داده و از ساکنان شهر خواسته بود در خانه‌های خود بمانند و به توصیه‌های ایمنی توجه کنند.

حادثه در یکی از محله‌های پر تردد استراسبورگ روی داده، جایی که تعداد زیادی رستوران، فروشگاه و بار در آنجا واقع شده است. به گفته برخی شاهدان محلی تیراندازی ممکن است مقابل یا داخل یکی از بارها اتفاق افتاده باشد.

محل وقوع حادثه هم اکنون تحت محاصره شدید پلیس و نیروهای ویژه امنیتی است و امکان تردد عادی در این مکان وجود ندارد. برخی ساکنان مرکز شهر به واسطه محاصره شدن منطقه هنوز امکان بازگشت به خانه‌های خود را پیدا نکرده‌اند.

منابع محلی و رسانه‌ها تاکید می‌کنند که تیراندازی توسط یک فرد و به دفعات صورت گرفته است. هنوز اطلاعاتی در باره انگیزه عامل تیراندازی در دست نیست.

کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه که دقایقی پیش از تیراندازی در نشستی با اعضای دولت شرکت داشت اعلام کرده است به زودی خود را به محل حادثه می‌رساند. به گفته آقای کاستانر کلیه نیروهای امنیتی فرانسه به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

گفته می شود که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه هنگام وقوع حادثه با نمایندگان پارلمانی حزب تحت ریاست خود در جلسه‌ای شرکت داشت و پس از مطلع شدن از خبر نشست را متوقف کرد.

آلمان پس از وقوع حادثه نیروهای امنیتی را به مرز خود با فرانسه در نزدیکی شهر مرزی استراسبورگ گسیل کرده و تردد قطارهای بین شهری در این منطقه نیز به حال تعلیق درآمده است.

استراسبورگ یکی از بزرگترین و مشهورترین بازارهای کریسمس را در خود جای داده است و هر سال میلیون‌ها نفر از سراسر اروپا برای تفریح و خرید در زمان برپایی بازار به این شهر سفر می‌کنند.

بازار کریسمس استراسبورگ پیش از این نیز هدف چندین حمله قرار گرفته بود که پیش از عملیاتی شدن خنثی و مهار شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در مونیخ آلمان؛ دست‌کم دو نفر کشته شدند

حمله با سلاح سرد در ایستگاه متروی پاریس؛ مظنون گواهینامه ایتالیایی به همراه داشت

در گرماگرم افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، فرانسه امنیت شب تحویل سال نوی المپیکی را تشدید می‌کند