Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سند جهانی مهاجرت به رغم مخالفت آمریکا و چند کشور دیگر تصویب شد

سند جهانی مهاجرت به رغم مخالفت آمریکا و چند کشور دیگر تصویب شد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخستین سند بین‌المللی مدیریت مهاجرت روز دوشنبه و در جریان برگزاری کنفرانس سازمان ملل در مراکش و با تائید نمایندگان ۱۶۴ کشور جهان به تصویب رسید.

آگهی

نخستین سند بین‌المللی مدیریت مهاجرت در جریان برگزاری کنفرانس سازمان ملل متحد در مراکش با تائید نمایندگان ۱۶۴ کشور جهان به تصویب رسید.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل که روز دوشنبه ۱۹ آذر در این نشست سخن می‌گفت، تصویب این سند را به منزله روشن شدن نقشه راهی برای جلوگیری از مصائب و بی نظمی‌های موجود در روند کنونی مهاجرت دانست و با انتقاد از مواضع مخالف برخی کشورها در مورد آن تاکید کرد که سازمان ملل نه تنها قصد دخالت در امور مهاجرت کشورها را ندارد، بلکه با مشخص شدن چارچوبی برای همکاری بین‌المللی، اصل حاکمیت ملی در جهان تقویت خواهد شد.

تصویب سند بین‌المللی مدیریت مهاجرت با حضور مقام‌های ارشد سیاسی از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، خوان کارلوس وارلا، رئیس جمهور پاناما و الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان و در جریان دومین روز کنفرانس سازمان ملل متحد در مراکش صورت گرفت. در این نشست نمایندگان ۱۶۴ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل این سند را امضاء کردند.

این سند که «مهاجرت امن، منظم و مرتب» نام گرفته، تلاش دارد تا تحقق اهدافی همچون «مبارزه با مشکلات ساختاری کشورها که مردم را ناگزیر از ترک وطن می‌کند»، «سازماندهی عملیات دریایی نجات»، «تقویت اقدام فراملی علیه قاچاق مهاجران» و «دسترسی مهاجران به خدمات اساسی» را در افق ۲۰۳۰ میلادی تضمین کند.

کشورهای مخالف

در حال حاضر، کشورهای آمریکا، لهستان، اتریش، جمهوری چک، مجارستان، شیلی، بلغارستان، استرالیا، اسلواکی، جمهوری دومینیکن، لتونی و اسرائیل جبهه اصلی مخالفان این سند را تشکیل داده‌اند. به باور احزاب راست‌گرای سیاسی در کشورهای مختلف جهان، این سند به منزله تشویق مهاجرت غیرقانونی ضمن تضعیف حق حاکمیت ملی کشورها در برخورد با این دسته از مهاجران است.

افزایش مخالفان این سند در حالی است که به جز آمریکا، سایر ۱۹۲ عضو سازمان ملل در نشست ماه ژوئیه گذشته از این سند حمایت کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

پیمان مهاجرتی الزام‌آور نیست

در مقابل، تدوین کنندگان این سند تاکید دارند که امضاء پیمان جهانی مهاجرت برای کشورها الزام‌آور نیست ولی در برگیرنده ۲۳ هدف بین‌المللی برای افزایش امنیت مهاجرت و ساماندهی آن در جهان است. همچنین این سند قصد دارد تا ضمن محدود کردن مهاجرت غیرقانونی، شرایط مهاجرت قانونی را تسهیل کند.

مجمع عمومی سازمان ملل قرار است تا ۹ روز دیگر با تصویب قطعنامه‌ای به این پیمان رسمیت بین‌المللی بیشتری ببخشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا اتحادیه اروپا را به دورویی در بحران مهاجرت متهم کرد

توافق رهبران اروپا در زمینه بحران مهاجرت: پناهجو حق انتخاب کشور میزبان را ندارد

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند