ناتو روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد

ناتو روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده به روسیه یک اولتیماتوم ۶۰ روزه برای پایان بخشیدن به آنچه نقض این پیمان نامیده شده، داده است و در صورتی که مسکو به آن عمل نکند آمریکا از این پبمان خارج خواهد شد.

آگهی

ناتو به طور رسمی روسیه را به نقض پیمان منع استفاده از موشک‌های هسته‌ای میان‌برد موسوم به «آی‌ان‌اف (INF)» که در سال ۱۹۸۷ میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضاء شد، متهم کرد.

براساس پیمان آی‌ان‌اف تولید و استفاده از موشک‌های هسته‌ای با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر ممنوع است. البته این پیمان موشک‌های دریایی را پوشش نمی‌دهد.

وزیران خارجه ناتو با صدور بیانیه‌ای چنین گفتند: «هم‌پیمانان ناتو به این نتیجه رسیده‌اند که روسیه در حال توسعه و آزمایش یک سامانه موشکی به نام 9M729 است که نقض این پیمان محسوب می‌شود و خطرات قابل ملاحظه‌ای برای امنیت منطقه یوروآتلانتیک ایجاد کرده است.»

میخائیل گورباچف، رهبر شوروی سابق و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده این پیمان را در سال ۱۹۸۷ امضا کردند

همچنین در این بیانیه آمده است: «ما قویا از یافته های ایالات متحده در راستای کشف نقض این پیمان توسط روسیه حمایت می‌کنیم.»

ایالات متحده از روز ۴ دسامبر/۱۴ آذر به روسیه یک اولتیماتوم ۶۰ روزه برای پایان بخشیدن به آنچه نقض این پیمان نامیده شده، داده است. همچنین واشنگتن تهدید کرد در صورتی که روسیه به آی‌ان‌اف عمل نکند ایالات متحده ظرف مدت ۶ ماه از آن خارج خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز با اشاره به موشک‌های زمینی کروز میان‌برد گفت که روسیه چند گردان از موشک‌های SSC-8 توسعه داده است که می‌تواند تهدیدی برای امنیت اروپا محسوب شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش توانایی های روسیه برای حمله احتمالی به کشورهای حوزه دریای بالتیک

روسیه: اوکراین سامانه موشکی جدید آمریکایی بگیرد، «منطقه حائل» را گسترش می‌دهیم

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟