رسانه‌های اوکراین: روسیه وکیل ملوانان را نیز بازداشت کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رسانه‌های اوکراین: روسیه وکیل ملوانان را نیز بازداشت کرده است

به گفته رسانه‌‌های اوکراین در میان ملوانانی که ماه گذشته میلادی توسط نیروهای نظامی روسیه دستگیر شده‌اند یک وکیل هم بازداشت شده است.

دو شناور نیروی دریایی اوکراین روز یکشنبه ۲۵ نوامبر همراه با یک ناوچه در حال عبور از دریای سیاه برای وارد شدن به دریای آزوف از طریق تنگه کرچ در نزدیکی کریمه بودند که گارد ساحلی روسیه به طرف آن‌ها تیراندازی کرد و مانع از عبور آن‌ها شد. دست‌کم شش ملوان اوکراینی مجروح شده و ۲۴ نفر از آنها در بازداشت روسیه هستند.

روسیه سال ۲۰۱۸ در تنگه کرچ پلی را میان این کشور و شبه جزیره کریمه احداث کرد. کشور اوکراین در شمال دریای آزوف مالکیت دو بندر را دارد که در پی امضای توافق نامه بین دو کشور روسیه و اوکراین در سال ۲۰۰۳ کشتی های اوکراینی اجازه کشتیرانی آزاد در این منطقه را دارند. مقامات اوکراین می‌گوید ملوانان این کشور به همراه وکیل آنها نه در آب‌های روسیه بلکه در دریای آزاد بازداشت شده‌اند.

همزمان با بالاگرفتن تنش ها میان مسکو و کی‌یف، پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین اعلام کرد که بخشی از نیروهای ذخیره این کشور برای آموزش و آماده‌ سازی فراخوانده شده‌اند.

آقای پوروشنکو تاکید کرد که اوکراین باید نیروی دفاعی خود را تقویت کرده تا بتوانند در صورت ادامه تهدیدهای همسایه شرقی در مقابل آن بایستند.