Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پمپئو: مدرکی دال بر ارتباط «مستقیم» بن سلمان با قتل خاشقجی وجود ندارد

پمپئو: مدرکی دال بر ارتباط «مستقیم» بن سلمان با قتل خاشقجی وجود ندارد
پمپئو: مدرکی دال بر ارتباط «مستقیم» بن سلمان با قتل خاشقجی وجود ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای پمپئو در ادامه یادآور شد که عربستان بواسطه کمک به مهار ایران در منطقه، ایفای نقش در برقراری و تامین امنیت دمکراسی در عراق و نیز مبارزه با گروه خلافت اسلامی و دیگر گروه های شبه نظامی متحد بسیار مهمی برای واشنگتن به حساب می آید و نباید این کشور را از دست داد.

آگهی

مایک پمپئو روز چهارشنبه با تاکید بر اینکه کاهش سطح روابط با عربستان سعودی اشتباه و به زیان امنیت ملی کشورش است، خاطرنشان کرد که این رویکرد ریاض را ملزم به حرکت در مسیر بهتر و اتخاذ سیاست های داخلی درست تر نخواهد کرد.

پمپئو این سخنان را پیش از شرکت در نشست نمایندگان مجلس سنا و در قالب مقاله ای در وبلاگ رسمی وزارت امور خارجه آمریکا بیان کرده است. وزیر امور خارجه آمریکا به همراه جیمز متیس، وزیر دفاع دولت ترامپ روز چهارشنبه طی نشستی با نمایندگان مجلس سنا که در پشت درهای بسته برگزار شد، به تشریح موضع دولت در خصوص روابط با عربستان، جنگ داخلی در یمن و نیز ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت ریاض پرداختند.

نشست ویژه نمایندگان سنا با وزاری خارجه و دفاع دولت ترامپ در حالی برگزار شد که کاخ سفید پیش از آن از سناتورهای آمریکایی خواسته بود باتوجه به اهمیت حفظ منافع مشترک با ریاض در جهت کاهش سطح روابط با عربستان اقدام نکنند.

آقای پمپئو در پایان نشست روز چهارشنبه با نمایندگان سنا تاکید کرد که هیچ مدرکی که به طور «مستقیم» بن سلمان را با قتل جمال خاشقجی مرتبط کند، وجود ندارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در مقاله خود تاکید کرد: «قتل جمال خاشقجی، تبعه سعودی در ترکیه که ماه اکتبر صورت گرفت کنگره را برآشفت و انتقاد رسانه ها را به همره داشت؛ اما باید توجه داشت که کاهش سطح روابط آمریکا با عربستان اشتباهی فاحش برای امنیت ملی کشور و نیز زیان بار برای دیگر متحدان ما است.»

آقای پمپئو در ادامه یادآور شد که عربستان به‌واسطه کمک به مهار ایران در منطقه، ایفای نقش در برقراری و تامین امنیت دمکراسی در عراق و نیز مبارزه با گروه خلافت اسلامی و دیگر گروه های شبه نظامی متحد بسیار مهمی برای واشنگتن به حساب می آید و نباید این کشور را از دست داد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این زمینه تصریح کرد: «عربستان نیروی قدرتمندی برای برقراری ثبات در خاورمیانه است و برغم برخی انتقادها همانند آمریکا به تهدید بزرگی که جمهوری اسلامی ایران برای جهان ایجاد کرده به خوبی واقف است.»

باب کورکر از سناتورهای ارشد حزب جمهوری‌خواه و رئیس کمیته قدرتمند روابط خارجی سنای آمریکا که در این نشست حضور داشت پیش از این با انتقاد شدید از رویکرد دولت ترامپ در قبال ماجرای قتل روزنامه نگار منتقد عربستانی از کاخ سفید به عنوان «روابط عمومی بن سلمان» نام برده بود.

بیشتر بخوانید:

مایک پمپئو همچنین در مقاله خود ضمن اشاره به بحران یمن از کمک ۱۳۱ میلیون دلاری مضاعف کشورش برای تهیه مواد غذایی و ارسال به این کشور خبر داده است.

مناقشه داخلی یمن که از سال ۲۰۱۵ تاکنون پس از دخالت نظامی ائتلاف تحت رهبری ریاض بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و فجیع ترین بحران انسانی عصر حاضر را رقم زده، از سوی تحلیلگران به عنوان جنگی نیابتی میان عربستان سعودی و ایران قلمداد می شود.

به توییتر فارسی یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سناتور جمهوری خواه آمریکا: بن‌ سلمان دیوانه است

آیا ولیعهد سعودی در آرژانتین از بحران خاشقجی رهایی یافت؟

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد