Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیوان دادگستری اروپا: بریتانیا می‌تواند یک‌جانبه روند برکسیت را لغو کند

دیوان دادگستری اروپا: بریتانیا می‌تواند یک‌جانبه روند برکسیت را لغو کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماده ۵۰ معاهده لیسیون به تمام کشورهای عضو امکان خروج از اتحادیه اروپا را می‌دهد اما درباره بازگشت از تصمیم خروج ساکت است.

آگهی

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا اعلام کرد که بریتانیا می‌تواند به‌صورت یکجانبه روند خروج از اتحادیه اروپا را متوقف کند.

عالی‌ترین مرجع قضایی اروپا که مقر آن در لوکزامبورگ قرار دارد، روز سه‌شنبه و در جریان رسیدگی فوق‌العاده به دادخواست شماری از نمایندگان حزب ملی اسکاتلند، رایی را صادر کرد که براساس آن با وجود اجرایی شدن ماده ۵۰ معاهده لیسیون،‌ بریتانیا امکان بازگشت به اتحادیه اروپا را دارد.

ماده ۵۰ معاهده لیسیون –که از جمله اسناد بنیادین حقوقی اتحادیه اروپا است- به تمام کشورهای عضو امکان خروج از این نهاد بین‌المللی را می‌دهد. براساس این ماده، اجرای چنین تصمیمی با توجه به قوانین داخلی کشورهای عضو حداکثر باید در فاصله ۲ سال از اعلان تصمیم برای خروج، اجرایی شود. متن ماده۵۰ با این حال در برابر امکان بازگشت از تصمیم خروج، ساکت است.

تصمیم دیوان دادگستری در حالی صادر می‌شود که تمامی کشورهای عضو روز یکشنبه سرانجام با برنامه بریتانیا برای برکسیت موافقت کردند.

بیشتر بخوانید:

The Court of Justice of the European Union
دیوان دادگستری اروپاThe Court of Justice of the European Union

شماری از احزاب ملی‌گرای اسکاتلند و ایرلند شمالی در پارلمان بریتانیا نسبت به تبعات خروج این کشور از اتحادیه اروپا برای رفت و آمد آزادانه شهروندان و وضعیت اقتصادی خود نگران هستند.

دولت محافظه کار ترزا می پیش از این با این استدلال که «هیچ تصمی برای لغو تصمیم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ندارد» خواستار عدم برگزاری جلسه فوق‌العاده دیوان دادگستری اروپا شده بود.

با وجود رای مثبت عالی‌ترین مرجع قضایی اروپا درباره امکان لغو مذاکرات برکسیت، بسیاری از کارشناسان معتقدند احتمال بازگشت طرفین از این توافق عملا وجود ندارد. نه دولت بریتانیا و نه کمیسیون اروپا پس از ۲ سال پرتنش و صرف هزینه بسیار، تمایلی به بی‌اثر کردن این جریان ندارند.

دولت بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا تا ۲۹ مارس ۲۰۱۹ زمان دارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحاد مردم انگلستان و اسکاتلند در سایه برکسیت

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند