غنی: اقتصاد افغانستان ظرفیت رشد دورقمی دارد؛ هزارمیلیارد دلار منابع داریم

غنی: اقتصاد افغانستان ظرفیت رشد دورقمی دارد؛ هزارمیلیارد دلار منابع داریم
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای غنی خطاب به سرمایه‌گذاران بین‌المللی گفت که افغانستان تغییر کرده، درهای آن به روی کسب و کارها باز شده و اکنون چشم انتظار مشارکت شماست.

آگهی

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز سه شنبه و در جریان کنفرانس مشترک این کشور و سازمان ملل متحدد در ژنو، ضمن توضیح فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری در افغانستان، چالش‌های پیش روی دولتش برای حل بحران میلیون‌ها آواره بی‌سرپناه را تشریح کرد.

آقای غنی خطاب به سرمایه‌گذاران بین‌المللی گفت که افغانستان تغییر کرده، درهای آن به روی کسب و کارها باز شده و اکنون چشم انتظار مشارکت شماست.

رئیس جمهوری افغانستان وعده داد که استراتژی ملی رقابت با هدف بازارسازی به منظور شکل‌گیری شرایط لازم برای تکمیل زنجیره ارزش مورد نیاز برای فعالیت شرکت‌های کارآفرینان بخش خصوصی، نهایی و اجرایی شود.

بیشتر بخوانید:یک عضو اتاق بازرگانی: زعفران ایران با نام افغانستان صادر می‌شود

آقای غنی در توضیح فرصت‌های سرمایه گذاری در افغانستان گفت که در حال حاضر این کشور دارای پتانسیل تولید ۲۲۰ هزارمگاوات برق خورشیدی و ۸۰ هزار مگاوات برق بادی است.

او افزود که افزون بر وجود فرصت برای جهش جدی در حوزه انرژی، در عرصه ارتباطات هم افغانستان ظرفیت بالایی برای توسعه شبکه موبایل دارد.

آقای غنی در ادامه تاکید کرد که ارزش منابع طبیعی افغانستان یک‌هزار میلیارد دلار است و بهره‌برداری از این منابع نیازمند سرمایه‌گذاری گسترده در بخش معادن است.

عکس از رویترز
کنفرانس ژنو به میزبانی افغانستان و سازمان ملل متحدعکس از رویترز

رئیس جمهوری افغانستان ابراز امیدواری کرد که با توجه پتانسیل‌های موجود و جذابیت‌های فراهم شده برای سرمایه‌گذاری در افغانستان، اقتصاد این کشور بتواند رشد سالانه ۹ درصدی و حتی دو رقمی تجربه کند.

آقای غنی پیش‌بینی کرد که طی ۵۰ سال آینده کشورش صاحب موقعیتی طلایی در مهم‌ترین تقاطع بازار ۴ میلیارد نفری قاره آسیا شود. او همچنین تاکید کرد که برای تصاحب این جایگاه، افغانستان نیازمند اصلاح قوانین پولی، نظام آموزشی و برقراری محیط کارآفرینانه است.

بیشتر بخوانید:امیدواری سازمان ملل به مذاکرات صلح افغانستان

اجمل احمدی، مشاوره پولی و مالی رئیس جمهوری افغانستان نیز در این کنفرانس گفت که اصلاح فضای کسب و کار و قوانین پولی در حال اجراست و دولت با واگذاری انحصارات خود به ویژه در بخش ارتباطات فضای خوبی برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کرده است.

در حاشیه برگزاری این کنفرانس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان نیز با یکدیگر دیدار و در مورد روند صلح در این کشور و مبارزه با تروریسم مذاکره کردند.

این کنفرانس دو روزه با هدف بررسی نقش کمک‌های بین‌المللی به رفع تبعات و حل مشکلات ناشی از جنگ ۱۷ ساله در افغانستان از روز سه شنبه در ژنو آغاز به کار کرده است.

در این کنفرانس وزرای خارجه ۶۲ کشور جهان و نمایندگان ۳۵ نهاد بین‌المللی فعال در حوزه افغانستان شرکت دارند.

دو سال پیش و در جریان کنفرانس بروکسل، مقرر شد که تا سال ۲۰۲۰ میلادی کمک‌هایی معادل ۱۵.۲ میلیارد دلار امریکایی به این کشور اعطاء شود. یکی از هدف‌های برگزاری کنفرانس ژنو بررسی میزان تحقق تعهدات دو طرف است که در نشست بروکسل ایجاد شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان و مالیات کریدت کارت؛ وزیری که خواست تا محاکمه شود

رونمایی از رنو۵ الکتریکی به عنوان نماد تلفیق نوستالژی و نوآوری؛ خودروی برتر سال ۲۰۲۴ هم معرفی شد

اختلاف در شورای حقوق بشر سازمان ملل بر سر «تحقیقات بی‌پایان» از اسرائیل