Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حکومت نظامی ۳۰ روزه در اوکراین اجرا خواهد شد

 راهپیمایی شبه نظامیان گردان آزوف در کی‌یف
راهپیمایی شبه نظامیان گردان آزوف در کی‌یف Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پترو پروشنکو از پارلماناوکراین خواسته بود تا احتمال برقراری حکومت نظامی و اعلام وضعیت فوق‌العاده را در دستور کار خود قرار دهند.

آگهی

نمایندگان پارلمان اوکراین به اجرای طرح پیشنهادی پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در رابطه با اجرای فرمان حکومت نظامی رای مثبت دادند. این فرمان به مدت۳۰ روز در اوکراین اجرا خواهد شد.

یک روز پس از رویارویی میان کشتی‌های جنگی روسیه و اوکراین در تنگه کرچ، رئیس جمهوری اوکراین فرمان برقراری حکومت نظامی به مدت دو ماه صادر کرد و از پارلمان خواست تا رای خود را در این مورد اعلام کند.

پیش از این رئیس بانک مرکزی اوکراین بامداد دوشنبه اعلام کرد با رهبران بانک‌های بزرگ این کشور درباره احتمال برقراری حکومت نظامی گفت‌وگو کرده بود.

پترو پروشنکو روز یکشنبه از پارلمان این کشور که اکثریت نمایندگان آن را احزاب راست‌گرا و راست‌گرای افراطی تشکیل می‌دهند، خواسته بود تا احتمال برقراری حکومت نظامی و اعلام وضعیت فوق‌العاده را در دستور کار خود قرار دهند.

رویترز
سخنرانی پترو پروشنکو در پارلمان اوکراین در رابطه با فرمان حکومت نظامیرویترز

روز یکشنبه و پس از توقیف سه کشتی اوکراینی در تنگه کرچ در نزدیکی آب‌های ساحلی شبه جزیره کریمه، صدها تن از اعضای گردان آزوف، گروه شبه نظامی راست‌گرای افراطی اوکراین در خیابان‌های کی‌یف، پایتخت راهپیمایی و آمادگی خود را برای مقابله با روسیه اعلام کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
حمله معترضان به سفارت روسیه در کی‌کیفرویترز

چند ساعت بعد، صدها معترض که عموما به احزاب ناسیونالیست اوکراین وابسته بودند، با حمله به سفارت روسیه، دست‌کم یک خودروی متعلق به این ساختمان دیپلماتیک را به آتش کشیدند.

رویترز
حمله معترضان به سفارت روسیه در کی‌کیفرویترز

روابط اوکراین و روسیه از سال ۲۰۱۴ و پس از سرنگونی دولت ویکتور یانوکویچ به شدت تیره شد. روسیه در همان سال و پس از برگزاری یک همه‌پرسی، با وجود مخالفت جامعه جهانی، شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرد. از چهار سال پیش، شرق اوکراین و به‌ویژه مناطق دونباس و دونتسک، عملا از کنترل دولت کی‌یف خارج شد و تحت سیطره نیروهای نظامی و سیاسی هوادار روسیه قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر اوکراین در آلمان: پوتین را سر جایش بنشانید

تهدید ترامپ به لغو دیدار با پوتین به دلیل تنش روسیه با اوکراین

زلنسکی خطاب به ترامپ:اگر برای پایان جنگ برنامه‌ داری،همین حالا بگو؛ ترامپ با پوتین چه توافقی می‌کند؟