اعتراضات کارگری؛ هفت تپه ۲۲ روز و فولاد اهواز ۱۷ روز اعتراض متوالی

اعتراضات کارگری؛ هفت تپه ۲۲ روز و فولاد اهواز ۱۷ روز اعتراض متوالی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه خطاب به کارگران : «هیچ‌گاه با اغتشاش، بحران و اقدامات خلاف نظم، مطالبات به نتیجه نمی‌رسد.»

آگهی

اعتراضات کارگری در ایران با محوریت کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز روز دوشنبه نیز ادامه یافت.

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه ۲۲ روز است که بطور متوالی به عدم پرداخت حقوق‌های خود و خصوصی سازی کارخانه اعتراض دارند. تجمع این کارگران هر روز در مقابل فرمانداری شوش برگزار می شود.

روز دوشنبه نیز این کارگران در شوش دست به راهپیمایی زدند و در حمایت از اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان سندیکای کارگری این شرکت شعاد دادند. از جمله شعارهای تجمع روز دوشنبه می تواند به «اسماعیل رو گرفتن، ما همه بخشی هستیم» و «تورم، گرانی، پاسخ بده روحانی» اشاره کرد.

هفته گذشته نیروهای امنیتی چندین تن از کارگران و نمایندگانشان را دستگیر کردند اما بعد از چند روز اکثر کارگران آزاد شدند اما اسماعیل بخشی نماینده سندیکای کارگر هفت تپه و سپیده قلیان خبرنگار همچنان در بازداشت به سر می برند.

خبرگزاری ایلنا در تازه ترین خبر نوشته است که حقوق شهریور ماه کارگران هفت تپه به حساب آنها واریز شده است.

بیشتر بخوانید:

مطالبه اصلی کارگران هفت تپه سلب مالکیت از مالکان خصوصی این کارخانه است که از نظر آنها باعث مشکلات صنفی کارگران شده است. کارگران هفت تپه خواستار آنند که کارخانه هفت تپه به صورت شورایی اداره شود و کارگران در آن نقش اصلی را داشته باشند.

با این حال امید اسدبیگی مدیر عامل شرکت هفت تپه که گفته می شد متواری است روز گذشته با انتشار ویدئویی از «حمایت همه جانبه نظام از بخش خصوصی» تشکر کرد و گفت «این اعتصاب به جز ایجاد بی نظمی و مشکلات عدیده برای مجموعه ما هیچ چیزی به ارمغان نخواهد آورد.» او گفت که به هیچ وچه این مجموعه به بخش دولتی بازگردانده نخواهد شد و خصوصی باقی خواهد ماند.

اسدبیگی از کارگران خواست که «به کانال های معاند و افراد معاند نظام که مشکل با نظام‌مان و مملکت‌مان دارند گوش ندهند زیرا این افراد به غیر از سودجویی و اهداف سیاسی خودشان هیچ هدف دیگری را دنبال نمی کنند. کسانی که آنطرف آب نشسته اند نه برای ما نانی خواهند آورد نه اعتبار و عزتی.»

اعتراض کارگران فولاد اهواز وارد هفدهمین روز خود شد

از سوی دیگر اعتراض کارگران فولاد اهواز نیز روز دوشنبه وارد هفدهمین روز خود شد. کارگران فولاد اهواز نیز به عدم پرداخت سه ماه حقوق خود معترض‌اند. کارگران روز دوشنبه با وجود حضور گسترده نیروهای انتظامی و امنیتی در خیابان های اهواز راهپیمایی کردند و شعارهایی از جمله «ما کارگران فولاد علیه ظلم و بیداد می جنگیم» و «خوزستان می میرد ذلت نمی پذیرد» سر دادند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از مدیر عامل گروه ملی فولاد ایران نوشته است: « با ابلاغیه فروش آزاد محصولات تولیدی مجتمع گروه ملی فولاد ایران به ارزش مالی حدود ۱۴۰ میلیارد تومان، الویت اصلی شرکت پرداخت حقوق کارگران خواهد بود که در مرحله اول یک ماه و نیم از معوقات مزدی سه ماهه کارگران در ماه جاری (آذر ماه) پرداخت می‌شود و مابقی نیز در دی ماه به حساب کارگران واریز خواهد شد.»

از میان مسئولان حکومتی تازه ترین واکنش از سوی صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه در جلسه هفتگی مسئولان عالی قضایی ابراز شده است. وی با اشاره به اینکه مطالبات کارگران باید در یک فضای معقول، با تفاهم منطقی با پیمان‌کاران و با ورود دولت و دستگاه‌قضایی به نتیجه برسد،‌ افزود:‌ «با کسانی ‌که بخواهند از کارگران، بهره‌برداری ابزاری کنند و با ورود افراد بیگانه از محیط کارگری، به‌بهانه مطالبات کارگران نظم را برهم بزنند، باید برخورد شود.»

وی همچنین افزوده است: «این مسائل، ابزار دشمن است و برخی درصدد بهره‌گیری از این ابزارند. هیچ‌گاه با اغتشاش، بحران و اقدامات خلاف نظم، مطالبات به نتیجه نمی‌رسد..»

در سال اخیر اعتراضات کارگری و ورشکستی واحدهای تولیدی در ایران افزایش یافته است و در تازه ترین رویدادها در این زمینه شرکت تسنیم نوش اردبیل تعطیل شده است و کارگران شرکت روغن نباتی جهان نیز ماههاست که حقوق نگرفته اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجمع کارگران کفن‌پوش فولاد اهواز با الهام از جلیقه‌زردهای فرانسه

درخواست آزادی بازداشت‌شدگان در پانزدهمین روز اعتراضات کارگران هفت‌تپه

چهاردهمین روز اعتراضات هفت‌تپه؛ دست‌کم ۴ فعال کارگری بازداشت شدند