Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حسن روحانی خطاب به عربستان: حاضریم از مردم شما در برابر تروریسم دفاع کنیم

حسن روحانی خطاب به عربستان: حاضریم از مردم شما در برابر تروریسم دفاع کنیم
Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ایران خطاب به عربستان سعودی گفت که حاضریم از منافع مردم شما در برابر تروریسم و تجاوزگران و ابرقدرت‌ها بدون هیچ چشم‌داشتی دفاع کنیم.

آگهی

رئیس جمهوری ایران خطاب به عربستان سعودی گفت که حاضریم از منافع مردم شما در برابر تروریسم و تجاوزگران و ابرقدرت‌ها بدون هیچ چشم‌داشتی دفاع کنیم.

حسن روحانی که در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی سخن می‌گفت با اشاره به قرارداد ۴۵۰ میلیارد دلاری عربستان با آمریکا و قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری خرید اسلحه این کشور، افزود: « آنها فکر می‌کنند با این قرارداد امنیت‌شان تضمین می‌شود؟ در حالیکه امریکایی‌ها در جواب این کار گفته‌اند که ما شیر این گاو شیرده را می‌دوشیم.»

وی به نقل قول دیگری از آمریکایی‌ها در سخنان خود اشاره کرد که اگر آن‌ها (آمریکایی‌ها) نباشند، عربستان دو هفته بیشتر امنیت ندارد.

این نقل قول به سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در مهر ماه گذشته اشاره دارد که به پادشاه عربستان هشدار داده بود که بدون حمایت نظامی آمریکا، دو هفته بیشتر در قدرت باقی نخواهد ماند.

بیشتر بخوانید:

آقای روحانی به عربستان توصیه کرد که حداقل احترام ظاهری را از ارباب خود بخواهند و یا حداقل توهین‌های مستمر را از ارباب خود نپذیرند.

بیشتر بخوانید:

رئیس دولت ایران خطاب به عربستان افزود: «ما حتی از شما قرارداد ۴۵۰ میلیارد دلاری نخواهیم خواست و به شما توهین هم نخواهیم کرد چرا که شماها را برادر خود می‌دانیم و ملت‌های منطقه و مردم مکه و مدینه را برادران خود می‌دانیم.»

وی تصریح کرد: «ما حاضریم با همه توان از منافع مردم عربستان در برابر تروریسم و تجاوزگران و ابرقدرت‌ها دفاع کنیم و همانطور که به کمک مردم عراق، سوریه، افغانستان و یمن رفتیم حاضریم بدون چشم‌داشتی از آنها حمایت کنیم.»

روحانی تاکید کرد که امروز ما مسلمانان باید دست همدیگر را بگیریم.

روحانی همچنین با بیان اینکه ما با شعار وحدت به اتحاد نمی‌رسیم خاطرنشان کرد: دشمن از شعار ما نمی‌ترسد. ما باید در عمل متحد شویم. برای این هدف ابتدا باید همدیگر را به رسمیت بشماریم و همدیگر را برادر بدانیم. 

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که آنچه آمریکا از منطقه و جهان می‌خواهد بردگی است و همین موضوع اختلاف ما با آنهاست چرا که آنها می‌گویند همه جهان باید آمریکایی فکر کرده و به ارزش‌های آنها احترام بگذارد این در حالیست که ما می‌گوییم همه انسان‌ها آزادند و همانگونه که فکر کرده و درک می‌کنند باید بیاندیشند.

بیشتر بخوانید:

وی گفت: «غربی‌ها می‌گویند هر کسی که قدرت نظامی برتری دارد باید حرفش اجرایی شود ضمن اینکه آنها حق وتو دارند در حالیکه کشورهای جهان به حق وتوی شماها رأی نداده‌اند. به نظر می‌رسد که هر کس که به سلاح برتر و کشنده‌تر و ویران‌تر دسترسی دارد به دنبال حاکمیت بر دیگران با حق وتو است.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: گاوچران‌ها و شترسوارها به هم رسیده‌اند

ترامپ: شریک ثابت‌ قدم عربستان سعودی می‌مانیم

زورآمایی ایران و عربستان در بازار عراق؛ تهران نمایشگاه بغداد را قُرُق کرد