توافق بر سر جبل‌الطارق؛ نشست سران اتحادیه اروپا طبق برنامه برگزار می‌شود

Gibraltar
Gibraltar Copyright REUTERS/Jon Nazca
Copyright REUTERS/Jon Nazca
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری بر این باورند که تهدیدات آقای سانچز در موضوع جبل‌الطارق با اهداف داخلی انجام شده؛ بویژه آنکه قرار است آخر هفتۀ آینده در منطقۀ اندلس اسپانیا در مجاورت جبل‌الطارق، انتخابات محلی برگزار شود.

آگهی

پس از برگزاری نشستی ۱۱ ساعته برای پاسخ به درخواست اسپانیا دربارۀ سرنوشت تنگۀ جبل‌الطارق پس از برکسیت که تا روز شنبه به طول انجامید، سرانجام اعلام شد که توافقات لازم حاصل شده و به این ترتیب نشست روز یکشنبۀ سران اتحادیه اروپا برای تصویب نهایی پیش‌نویس برکسیت، طبق برنامه برگزار خواهد شد.

قرار است عصر یکشنبه ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا و دونالد توسک رئیس شورای اروپا و رئیس نشست روز یکشنبه دیدار کند و از هم اکنون اعلام شده است که آقای توسک با پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا در موضوع جبل‌الطارق به توافق رسیده است.

آقای سانچز پیش‌تر اعلام کرده بود در صورتی که بریتانیا موضع خود را درباره آیندۀ این تنگه پس از برکسیت بطور شفاف اعلام نکند مانع از رسیدن به اجماع در نشست روز یکشنبه خواهد شد.

پریبن آمان، سخنگوی آقای توسک در پیامی توییتری اعلام کرد: «با گفتگوی تلفنی چند دقیقه گذشتۀ آقایان توسک و سانچز، ما به رسیدن به توافق در نشست روز یکشنبه نزدیکتر شدیم.»

بنا بر اعلام دیپلماتها، پیش از تماس تلفنی روز شنبۀ آقای توسک و سانچز، مذاکره کنندگان بریتانیایی و اسپانیایی به همراه شماری از مقامات اتحادیه اروپا در تمام طول شب در حال گفتگو بودند تا به توافقی دست یابند که به مادرید دربارۀ چگونگی تاثیر توافقات برکسیت بر جبل‌الطارق تضمین بدهد؛ قرار است تضمین‌هایی که در جریان این گفتگوها حاصل شده است به بیانیۀ نهایی رهبران اتحادیه اروپا اضافه شود.

دولت بریتانیا همچنین متن نامه‌ای را منتشر کرد که توسط تیم بارو، سفیر این کشور در اتحادیه اروپا به دفتر دونالد توسک فرستاده شده بود. در این نامه بریتانیا اعلام می‌کند که قراردادهای تجاری که در آینده میان لندن و بروکسل منعقد می‌شوند، بر جبل‌الطارق اعمال نخواهد شد.

بسیاری از دیپلماتهای اروپایی بر این باورند که تهدیدات آقای سانچز در موضوع جبل‌الطارق با اهداف داخلی انجام شده است بویژه آنکه قرار است آخر هفتۀ آینده در منطقۀ اندلس اسپانیا در مجاورت جبل‌الطارق، انتخابات محلی برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روزهای پرمشغله اروپا و بریتانیا؛ ترزا می برای مذاکرات برکسیت به بروکسل بازمی‌گردد

هشدار مرکل: تنها هشت هفته برای تصمیم‌گیری دربارۀ برکسیت باقی مانده است

سران اتحادیه اروپا بر ضرورت اصلاحات اساسی پیش از پیوستن اوکراین و دیگر نامزدها تاکید کردند