Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دادگاه امارات دانشجوی بریتانیایی را به حبس ابد محکوم کرد

دادگاه امارات دانشجوی بریتانیایی را به حبس ابد محکوم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

متیو هجز تمام مدت بازداشت را در سلول انفرادی به سر برد و در جریان بازجویی‌هایش نیز به وکیل یا نماینده‌ای از کنسولگری بریتانیا دسترسی نداشت.

آگهی

متیو هجز، شهروند بریتانیایی که در ماه مه هنگام بازگشت از سفر تحقیقاتی در امارات در فرودگاه دبی دستگیر شده بود، از سوی دادگاه ابوظبی به حبس ابد محکوم شد.

این دانشجوی ۳۱ ساله که در مقطع دکتری در دانشگاه دورهام بریتانیا مشغول به تحصیل بود، روز چهارشنبه ۲۱ نوامبر در دادگاه امارات در جریان جلسه‌ای بدون حضور وکیل که کمتر از ۵ دقیقه طول کشید، به اتهام «جاسوسی برای کشور خارجی، به خطر انداختن امنیت نظامی، سیاسی و اقتصادی کشور» محاکمه و به حبس ابد محکوم شد.

او تمام مدت پنج ماه بازداشت را در سلول انفرادی به سر برد و در جریان بازجویی‌هایش نیز به وکیل یا نماینده‌ای از کنسولگری بریتانیا دسترسی نداشت. آقای هجز تمام اتهامات را رد کرده بود.

واکنش وزیر خارجه بریتانیا

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به خبر حبس ابد او اعلام کرد که «عمیقا شوکه و ناامید» شده است.

او گفت: «من شخصا موضوع متیو هجز را در سطح عالی با دولت امارات مطرح کرده بودم؛ از جمله در جریان سفرم به ابوظبی در ۱۲ نوامبر. من حتی با محمد بن زاید، ولیعهد و عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات گفتگو کردم. حکمی که امروز صادر شد آن چیزی نبود که ما از دوستان و شرکای قابل اعتماد بریتانیا انتظار داشتیم. این حکم بر خلاف تضمین‌‎هایی بود که پیش از این داده بودند.»

آقای هانت در ادامه گفت: «مقامات کنسولگری بریتانیا در ارتباط نزدیک با متیو هجز و خانواده‌اش هستند. ما هر کاری را برای حمایت از او انجام خواهیم داد. من بارها این موضوع را روشن کرده‌ام که چگونگی برخورد مقامات امارات با این پرونده بر روابط دو کشور که مبتنی بر اعتماد است، تاثیر خواهد گذاشت. از اینکه به چینن مرحله‌ای رسیدیم متاسفم و از امارات می‌خواهم که در این حکم بازنگری کند.»

واکنش همسر متیو هجز

دانیلا تاجدا، همسر متیو هجز که در زمان صدور حکم در دادگاه حضور داشت، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «من کاملا در شوک هستم و نمی‌دانم چه کار کنم. متیو بی‌گناه است. وزارت خارجه این را می‌داند و این موضوع را برای مقامات امارات روشن کرده که متیو برای آنها جاسوسی نمی‌کند. با این پرونده از همان ابتدا بگونه‌ای هراس‌آور برخورد شد و هیچکس پروندۀ متیو را جدی نگرفت.»

در ادامۀ بیانیه آمده است: «دولت بریتانیا باید در کنار متیو که یکی از شهروندان این کشور است بایستند. آنها می‌گویند که امارات متحدشان است اما رفتار بشدت خودسرانۀ امارات در پروندۀ متیو واقعیت متفاوتی را نشان داد.... مقامات امارات باید برای چنین بی‌عدالتی آشکاری شرمنده باشند.»

او با اشاره به اینکه «در این شش ماه بدترین روزهای زندگیش را سپری کرده است» اعلام کرد که در زمان صدور حکم، متیو به تنهایی در دادگاه حضور داشته و از شنیدن این حکم بشدت تکان خورده است.

خانم تاجدا پیش از این در ۲۵ اکتبر با خبرنگار یورونیوز گفتگو کرده بود. او در این مصاحبه اعلام کرد که همسرش برای تکمیل مطالعات دانشگاهی خود به امارات متحده عربی سفر کرده بود. موضوع تز دکتری او، تاثیرات بهار عربی بوده و آقای هجز در امارات برای کامل کردن تحقیقاتش با مردم مصاحبه کرده است.

بر اساس اطلاعات مندرج در وبسایت دانشگاه دورهام نیز متیو هجز علاقمند به پژوهش در موضوعاتی از جمله روابط نظامیان و غیرنظامیان، اقتصاد سیاسی و همچنین قبیله‌گرایی بوده است. او سال گذشته مجموعه مقالاتی را در موضوعات اخوان‌المسلمین و شورای همکاری خلیج فارس در یک نشریۀ دانشگاهی منتشر کرده است.

واکنش نخست‌وزیر بریتانیا

ترزا می، نخست‌ وزیر بریتانیا در واکنش به حکم دادگاه امارات اعلام کرد که «عمیقا ناامید» شده و «نگران» است. خانم می در پارلمان بریتانیا گفت که این موضوع را با مقامات امارات در بالاترین سطح مطرح خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشجوی آزاد شده بریتانیایی: امارات از من خواست جاسوس دوجانبه باشم

دانشجوی بریتانیایی متهم به جاسوسی در امارات به لندن بازگشت

ملاقات وزیر خارجه بریتانیا با خانواده نازنین زاغری در تهران