گزارش تصویری از فوران آتشفشان فوئگو در گواتمالا

گزارش تصویری از فوران آتشفشان فوئگو در گواتمالا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مرکز آتشفشان‌شناسی گواتمالا می‌گوید که انفجارهای ناشی از این فوران خانه‌ها را با صدایی شبیه «لوکوموتیو قطار» به لرزه در می‌آورد.

آگهی

فوران آتشفشان فوئگو در گواتمالا شب گذشته نیز ادامه داشت. نزدیک به ۴ هزار نفر از ساکنان مناطق اطراف این آتشفشان روز دوشنبه ۱۹ نوامبر به دلیل خطر گدازه‌ها و خاکستر ناشی از این فوران تخلیه و در پناهگاه‌ها اسکان داده شدند.

این پنجمین فوران یک سال اخیر این آتشفشان ۳ هزار و ۷۶۳ متری در آمریکای مرکزی است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
تعدادی از شهروندان با ترک خانه‌های خود به دلیل فوران آتشفشان فوئگو در استادیوم ورزشی چادر زدندرویترز

در فوران ماه ژوئن آتشفشان فوئگو بیش از ۱۹۰ تن جان خود را از دست دادند. اما گزارشی مبنی بر کشته و یا زخمی شدن شهروندان طی فوران اخیر در دست نیست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
دورنمایی از آتشفشان فوئگو در هنگام فورانرویترز

مرکز آتشفشان‌شناسی گواتمالا می‌گوید که انفجارهای ناشی از این فوران خانه‌ها را با صدایی شبیه «لوکوموتیو قطار» به لرزه در می‌آورد.

گدازه‌ها این آتشفشان که یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های آمریکای مرکزی است تا ارتفاع یک کیلومتری دهانه آن پرتاب می‌شدند و همچنین مواد مذاب و توده‌های ابری خاکستر تا سه کیلومتری اطراف آن را فرا گرفته است.

View this post on Instagram

گواتمالا؛ توقف عملیات نجات در اثر فوران دوباره آتشفشان «فوئگو» فوران دوباره آتشفشان فوئگو در گواتمالا نیروهای امداد را مجبور کرد کار جستجوی قربانیان را متوقف کنند. از زمان وقوع این حادثه تاکنون شمار قربانیان به هفتاد و پنج نفر رسیده و بیش از دویست نفر مفقود شده‌اند. به‌گفته پزشکی قانونی گواتمالا،‌ تاکنون بیست و سه جسد شناسایی شده است. هنوز اجساد ده‌ها تن از قربانیان این حادثه شناسایی نشده است. به‌دنبال فعالیت مجدد این آتشفشان، مقامات محلی مجبور شدند هفت روستا اطراف این کوه را تخلیه کنند. فعالیت دوباره این آتشفشان چهل و هشت ساعت پس از فوران این آتشفشان در روز یکشنبه ۳ ژوئن/ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ رخ داد. به گفته مقامات محلی، این حادثه تا کنون بیش از سه هزار و دویست نفر را آواره کرده است. خاکستر این آتشفشان روستاهای واقع در دامنه آتشفشان فوئگو را کاملاً پوشانده است. روستای ال رودئو در نزدیکی‌ آتشفشان یکی از روستاهایی است زیر خاکستر آتشفشان مدفون شده است. به گفته سخنگوی سازمان حوادث غیرمترقبه گواتمالا فوران دوباره آتشفشان فوئگو باعث روان شدن جریان‌های موسوم به "پیروکلاستیک" می‌شود که ترکیبی از خاکستر، گل، آب و سنگهای بسیار داغ و مواد آتشفشانی است. گفته می‌‌شود طی چهار دهه گذشته این بزرگترین فوران آتشفشانی این کوه بوده است. آتشفشان فوئگو یکی از سی و چهار آتشفشان فعال در آمریکای مرکزی است. «فوئگو»‌ در زبان اسپانیایی به معنای آتش است. فعالیت آتشفشان فوئگو در ژانویه ۲۰۱۸ میلادی شروع شد. در اثر فعالیت این آتشفشان در سپتامبر ۲۰۱۲ میلادی،‌۱۰هزار نفر از ساکنان روستاهای واقع در دامنه این کوه مجبور به ترک خانه خود شدند. #euronew #euronewspersian #euronewspe

A post shared by euronews persian (@euronews_persian) on

گزارش تصویری از فوران ماه ژوئن آتشفشان فوئگو

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شب نورانی مکزیکی‌ها به دنبال فوران آتشفشان

«آتشفشان دماوند آنچنان هم خاموش نیست»

نجات کودک گواتمالایی از میان خاکستر آتشفشان